V nedeľu, 20. marca, zorganizovalo Múzeum slovenskej dediny v Martine podujatie s názvom „Veľká noc na dedine“, počas ktorého mohli návštevníci zažiť atmosféru tradičných zvykov našich predkov počas veľkonočných sviatkov.
Prípravu na veľkonočné sviatky a pondelkovú oblievačku predstavila folklórna skupina Prameň z Dubového. S pásmami detských hier sa predstavil detský folklórny súbor Liptáčik z Ružomberka. Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili a vyrábali kraslice, sa návštevníci múzea mohli zoznámiť počas nedeľného programu a priamo od výrobcov si ich aj kúpiť. Okrem kraslíc boli pripravené ukážky výroby a predaj ďalších tradičných predmetov, napríklad aj korbáčov.
Počas predveľkonočného pôstu sa v kuchyni nesmeli používať živočíšne tuky. Gazdinka bola odkázaná na rastlinný olej. Ako sa v minulosti listoval ukázali v oravskej olejárni. Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov boli prichystané aj tvorivé dielne, v ktorých si mohli vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc. Tradičné jedlá a občerstvenie ponúkla krčma z Oravskej Polhory. Na záver programu sa konala rímskokatolícka svätá omša v drevenom kostole z Rudna z konca 18. storočia.
Audio: Oľga Rohaľová
Foto: Oľga Rohaľová