štvrtok - 20. júna, 2024
, V Ružomberku vychádzajú v ústrety komunite rodičov detí so zdravotným postihnutím

V Ružomberku vychádzajú v ústrety komunite rodičov detí so zdravotným postihnutím

Ružomberok, 16. apríla – Centrum sociálnych služieb Trojlístok v Ružomberku, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), spustilo od apríla skúšobnú prevádzku komunitného zariadenia rodinného typu pre piatich prijímateľov sociálnej služby s mentálnym postihnutím.

Ľudia s mentálnym postihnutím patria medzi najzraniteľnejšie skupiny, keďže získavať a osvojovať si štandardné životné zručnosti potrebné na vytváranie a udržiavanie vzťahov v bežnom živote je pre nich náročné. „Tieto zručnosti bežne človek získava interakciou v prostredí svojich rovesníkov, kontaktom s reálnym prostredím. Tým, že im nie je umožnené aktívne riešiť svoj život, sú odkázaní na neustálu podporu a pomoc ostatných, predovšetkým rodičov a odborného personálu zariadenia,“ uvádza riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Marta Pauková.

V posledných dvoch rokoch zaznamenali zvýšenú intenzitu požiadaviek od komunity rodičov o pomoc pri riešení ich vážnej a citlivej situácie aj na Liptove. „Konkrétne išlo o možnosť dlhodobého zotrvania v prostredí, na ktoré sú ich deti zvyknuté a v komunite ich dlhoročných priateľov. Keďže takáto možnosť v regióne Dolného Liptova doteraz neexistovala, rozhodli sme sa im pomôcť a tejto požiadavke vyhovieť,” uvádza Anton Machola, riaditeľ Trojlístka – Centra sociálnych služieb

Pre formu počiatočnej skúšobnej prevádzky na ulici Tichá 33 v Ružomberku sa údajne rozhodlo preto, aby klientom umožnili zmenu doteraz známeho prostredia. Ide o budovu rodinného typu so záhradou nachádzajúcou sa v tichom prostredí. „Aj takouto formou vychádzame v ústrety potrebám rodičov, ktorých deti sú zdravotne znevýhodnené. Verím, že táto pomoc bude pre nich prospešná a uľahčí im ich životnú situáciu,“ dodáva Pauková.

Ilustračné foto: Internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *