nedeľa - 14. júla, 2024
, V Strečne odstreľovali bralo

V Strečne odstreľovali bralo

Strečno – Z dôvodu pretrvávajúceho padania kameňov, ktoré ohrozovali administratívnu budovu Považského múzea pod hradom Strečno, pristúpilo múzeum k odstráneniu skalného previsu v priestoroch podhradia.

, V Strečne odstreľovali bralo

„Je to dlhodobý problém, už v minulosti odpadávalo bralo a poškodzovalo budovu. Vlani bola spracovaná cenová ponuka na odstrel a odpratanie. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky a legislatívny postup sa odstrel previsu robí až dnes. Celková cena odstrelu je 18-tisíc eur. V cene je zahrnuté všetko od prípravných prác, schvaľovacie konania až po odstrel a odpratanie horniny,“ povedal riaditeľ Považského múzea Ladislav Cimerák.

Odstrel vykonali pracovníci špecializovanej firmy. Previs tvorí dolomitický vápenec, ktorý veľmi zvetráva a pády jeho častí ohrozovali budovu. Do skaly boli navŕtané vývrty, do nich umiestnili nálože a navzájom ich pospájali. Celková váha plastickej trhaviny bola 1200 gramov. Špecialisti celý previs prekryli špeciálnou látkou, ktorá zachytila možný rozlet odstreleného materiálu.

Návštevníkom bude už čoskoro sprístupnená aj stredoveká dedina pod hradom Strečno, ktorú realizuje ŽSK z prostriedkov EÚ. Informovala Hana Danová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: web

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *