nedeľa - 3. decembra, 2023
, V Žiline spustili systém zdieľaných bicyklov
Foto: Mesto Žilina

V Žiline spustili systém zdieľaných bicyklov

Systém zdieľaných bicyklov, ktorý v piatok spustilo mesto Žilina pod značkou BikeKIA, ponúka na 20 stanovištiach v centre a širšom centre mesta 120 bicyklov.

„Projekt sa podarilo úspešne dokončiť a veríme, že Žilinčanom prinesie v rámci mesta väčšiu mobilitu. My garantujeme, že päť rokov budeme pomáhať s mestom Žilina pri údržbe, príprave bicyklov na sezónu a pri ich skladovaní. Systém funguje cez aplikáciu. Keď sa zaregistrujete a do jednej hodiny bicykel odstavíte, neplatíte nič,“ povedal správca Nadácie Kia Motors Slovakia Branislav Hadár.
Podľa primátora Žiliny Petra Fiabáneho má bikesharing pre mesto význam v súvislosti s dopravou a mobilitou. „V zapchatom meste je jediným riešením preferovať kvalitnú mestskú hromadnú dopravu, cyklodopravu a dobre pripravené chodníky pre peších. To je základná úloha nášho mesta na najbližšie roky a spustenie bikesharingu je významným posunom. Je to úplne ideálny a moderný spôsob, ako ľuďom umožniť zdieľať, požičiavať, využívať bicykle na prepravu po meste. Mám veľké očakávania, budem to sledovať a využívať,“ zdôraznil Fiabáne.

, V Žiline spustili systém zdieľaných bicyklov
Systém zdieľaných bicyklov v Žiline financovala nadácia automobilky v roku 2018 sumou viac ako 320.000 eur. „Budeme aj naďalej hradiť náklady spojené so zákazníckou linkou, poistením a aktualizáciou softvéru. Popri financovaní projektu sme vybrali dodávateľa systému, spoločnosť Arriva, ktorá má skúsenosti s prevádzkovaním tohto systému aj v iných mestách,“ doplnil Hadár.
Dokovacie stanice sú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta, aby pokryli dôležité dopravné uzly. „Záujemcovia o službu sa môžu bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie, dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si môžu prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana. Bikesharing v Žiline je bezplatný počas jednej hodiny. Ak chce cyklista využívať bicykel dlhšie, stačí ho vždy do 60 minút vrátiť a v prípade potreby si požičať ďalší,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

V zápase tretieho kola 2. hokejovej ligy Martin hostil tím Senice vyskladaný z hráčov, ktorí …