štvrtok - 18. apríla, 2024
, V Žiline vypukla bitka o Atlantik a Bastogne

V Žiline vypukla bitka o Atlantik a Bastogne

Žilina, 24. augusta – Ponorkový klub Žilina zorganizoval pre všetkých návštevníkov Vodného diela Žilina ďalší ročník námornej, leteckej i ponorkovej  bitky o Atlantik a 1. ročník tankovej bitky o Bastogne, ktorá mala svoju európsku premiéru.

„Tento ročník je vlastne 4. ročníkom bitky o Atlantik, ktorý organizuje Ponorkový klub Žilina a je to už taká tradičná akcia na záver leta a záver prázdnin,“ predstavil podujatie predseda Ponorkového klubu Vladimír Randa. „Tento rok sme taktiež pripravili aj 1. ročník tankovej Bitky o Bastogne, čím sme spojili dve úžasné akcie do celodenného programu,“ dodal.

Bitka o Atlantik na Vodnom diele Žilina tohto roku zaujala nielen novým scenárom, ale aj pyrotechnickými efektmi, ktoré jej diváci doteraz nevideli. Organizátori pre nich zinscenovali strhujúci súboj nemeckých ponoriek s konvojom lodí prepravujúcich tovar, zbrane a potraviny do Anglicka v roku 1943. Oblohu nad konvojom chránili spojenecké lietadla, ktoré napádali nemeckí stíhači.

Zinscenovaná bitka o Bastogne sa zas odohráva na jeseň roku 1944, kedy sa Nemecko pokúsilo poslednýkrát zvrátiť blížiaci sa koniec a zabrániť  vstupu  spojeneckých jednotiek na svoje územie. Skupina amerických výsadkárov zadržala obrovskú  tankovú presilu pri belgickom meste Bastogne.

Okrem vojenských modelov si návštevníci mohli popásť oči i na mnohých modeloch vozidiel, helikoptér či stavebných strojoch, ktorých majitelia do Žiliny zavítali nielen z celého Slovenska, ale i Čiech a Rakúska. „Na túto akciu chodím každý rok s anglickým bojovým krížnikom Hood, nemeckým krížnikom Prinz Eugen a tentoraz aj s nemeckým tankom Tiger,“ prezradil Oldřich Oberreiter, ktorý sa tejto vášni venuje už viac ako 30 rokov.

Okrem modelov si návštevníci podujatia mohli vychutnať i ukážky vojenskej techniky, zbraní a bojového umenia v prevedení 5. pluku špeciálneho určenia. Atmosféru z podujatia sa vám pokúsime priblížiť prostredníctvom našej fotogalérie.

Zdroj: Ponorkový klub Žilina

foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *