pondelok - 22. apríla, 2024
, V Žilinskej nemocnici ročne sterilizujú viac ako 200-tisíc zdravotníckych pomôcok
Foto: FNsP Žilina

V Žilinskej nemocnici ročne sterilizujú viac ako 200-tisíc zdravotníckych pomôcok

Oddelenie centrálnej sterilizácie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline ročne zabezpečuje sterilizáciu viac ako 200-tisíc zdravotníckych pomôcok. Profesionálne fyzikálne a chemické čistenie sa týka nielen nástrojov a materiálu z 22 nemocničných oddelení vrátane ambulancií a deviatich operačných sál, ale tiež objednávok z 28 súkromných zariadení.

Sterilizácia nástrojových setov a zdravotníckych pomôcok je nevyhnutnou súčasťou bezpečného fungovania každého zdravotníckeho zariadenia. „V žilinskej nemocnici zrealizujeme za rok 23-tisíc operácií a ďalšie tisícky výkonov, pri ktorých sa pracuje nielen s jednorazovým materiálom, ale tiež s predmetmi používanými opakovane, ako sú operačné sety, ale napríklad i obväzový materiál, chirurgické nástroje či očné šošovky,“ priblížil riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že nutnosťou pre ich opätovné využitie je dôkladná sterilizácia. „Práve vďaka tomu, že máme vlastné oddelenie centrálnej sterilizácie, dokážeme efektívne interne zabezpečiť celý proces vo vysokej kvalite, odbornosti, presne podľa požiadaviek a potrieb operačných, lôžkových aj ambulantných častí nemocnice,“ uviedol E. Dorčík. Centrálna sterilizácia pracuje od pondelka do piatka v dvojzmennej prevádzke, v soboty v dopoludňajších zmenách. Denne prejde sterilizačným procesom približne 750 kusov materiálu.

Ako informovala vedúca sestra centrálnej sterilizácie žilinskej nemocnice Jarmila Mackovčáková, erudovaný tím sestier a sanitárok zabezpečuje za prísnych hygienicko-epidemických podmienok najprv dekontamináciu, predsterilizačnú prípravu a následne sterilizáciu zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu. „Po mechanickom očistení, dezinfekcii a vysušení prebieha setovanie, balenie do sterilizačných obalov a až po týchto krokoch môžeme začať samotnú sterilizáciu, ktorá je buď fyzikálna – parná, alebo chemická. Záleží vždy od typu a tepelnej odolnosti materiálu tak, aby sa nepoškodilo zloženie, z ktorého boli vyrobené,“ dodala vedúca sestra oddelenia centrálnej sterilizácie FNsP Žilina, podľa ktorej prijímajú pomôcky prevažne z kovu, no taktiež z dreva, plastu alebo textílií. Na chemický proces používajú v nemocnici formaldehydové sterilizátory, parný cyklus zabezpečujú špeciálne prístroje – autoklávy. „Prioritou je najvyššia úroveň hygieny a bezpečnosti, čiže zničenie všetkých nečistôt, mikroorganizmov, čím znižujeme riziko vzniku nozokomiálnych nákaz,“ zdôraznila J. Mackovčáková.

Oddelenie centrálnej sterilizácie v žilinskej nemocnici úzko spolupracuje predovšetkým s operačnými oddeleniami. Časť z nich dokáže zabezpečiť sterilizáciu nástrojov aj priamo v priestoroch ich operačných sál. „Oftalmológia a otorinolaryngológia majú špecifický režim, väčšinu inštrumentária si preto sterilizujú sami. Autoklávy alebo sterilizátory máme k dispozícii aj v urgentných operačných sálach na oddelení gynekológie a pôrodníctva, úrazovej chirurgii, chirurgii a na urgentnom príjme. V akútnych prípadoch a počas sviatkov sú zdravotníckym tímom plne k dispozícii,“ doplnil riaditeľ FNsP Žilina E. Dorčík.

Zdroj: FNsP Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jarná očista, Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

V piatok a sobotu 12.-13. apríla ulice mesta Martin zaplnilo množstvo detí a žiakov z …