nedeľa - 19. mája, 2024
, V žilinských uliciach inštalujú prvé stanice na bikesharing

V žilinských uliciach inštalujú prvé stanice na bikesharing

Bikesharing v Žiline bude už čoskoro realitou. Začalo sa už aj s prácami, ktoré budú viesť k inštalácii prvých dokovacích staníc. Práce by mali prebiehať do konca novembra a už v decembri sa Žilinčania môžu tešiť na skúšobné spustenie systému verejného zdieľania bicyklov. 

Cyklistom bude k dispozícii 20 stanovíšť a 120 bicyklov

Dokovacie stanice budú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta tak, aby pokryli dôležité dopravné uzly v meste. V sieti staníc budú zahrnuté významné strategické body aj mimo centra mesta ako napríklad objekty Žilinskej univerzity, internáty, zdravotné strediská alebo centrá sídlisk. „Pre začiatok počítame s dvadsiatimi stanicami, počas prvotnej fázy projektu však budeme využívanie jednotlivých staníc analyzovať. Následne, na základe vyhodnotenia prevádzky a podnetov občanov budeme uvažovať o nových lokalitách, do ktorých by bolo vhodné nové stanice umiestniť a rozšíriť tak systém aj do okolitých mestských častí, napríklad do Bánovej, Závodia, či do Budatína. Počet staníc by sme chceli zvýšiť aj na Solinkách,“ uviedol vedúci oddelenia mobility Mestského úradu, Ľuboš Slebodník.

Podľa jeho slov je pre mesto dôležité mať vysporiadané pozemky pod týmito stanovišťami, čo v dnešnej dobe nie je jednoduché, preto sa môže zdať, že stanice sú v meste umiestnené nerovnomerne. Projekt bikesharingu v Žiline zastrešuje Nadácia automobilky v Tepličke nad Váhom, ktorá nielenže projekt zafinancovala, ale vyberala aj dodávateľov systému a samotných stavebných prác. „Projekt zdieľania bicyklov je pre nás prirodzeným pokračovaním podpory mobility a veríme, že sa bicykle stanú populárnym dopravným prostriedkom pre všetkých Žilinčanov či návštevníkov mesta. Naša nadácia zafinancovala celkové náklady na bicykle, stanice či systém prevádzky, takže užívatelia budú môcť zadarmo jazdiť na bicykloch počas celej sezóny,“ povedal správca Nadácie, Dušan Dvořák.

Žilina tak poskytne modernú aj ekologickejšiu dopravu

Mesto Žilina v súčasnosti realizuje verejné obstarávanie na prevádzkovateľa systému, ktorého náklady na prevádzku budú hradené tak mestom, ako aj samotnou Nadáciou automobilky. Dokovacie stanice budú obsahovať stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému. Bicykle budú vybavené modernými technológiami ako je NFC čítačka kariet, GPS a WiFi lokalizácia, GSM komunikácia či e-zámok. Vypožičanie bude možné na základe registračného systému s overením platobnej karty. Tento spôsob dopravy budú môcť bezplatne využívať všetci. Bez poplatku sa bude dať bicykel vypožičať na jednu hodinu,
potom bude treba bicykel vrátiť a v prípade potreby požičať znova. „Bikesharing bude mať pozitívny dopad nielen na zdravie tých, ktorí ho budú využívať, ale i na zdravie ostatných, pretože využívanie bicykla znamená nulové emisie, žiaden hluk či znečistenie a navyše jazda na bicykli je aj životným štýlom,“ uzavrel žilinský primátor Igor Choma.

Zoznam staníc Bikesharingu v Žiline: 

 Námestie gen. M.R. Štefánika
 Námestie Andreja Hlinku – pred budovou Považskej galérie
 Hurbanova ulica – pri Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny
 Ulica Antona Bernoláka – za zastávkou MHD Veľká Okružná a pri budove Národnej
banky Slovenska
 Ulica Romualda Zaymusa – pri budove Auparku
 Námestie obetí komunizmu – pri Mestskom úrade v Žiline
 Ulica V. Spanyola – pred hlavným vstupom do areálu nemocnice
 Ulica Vysokoškolákov – chodník pri plavárni
 OC Atrium Dubeň
 ŽILPO
 Internáty Veľký Diel – pri budove telocvične
 Predmestská ulica – pri vstupe na parkovisko COOP Jednota
 Ulica Polomská – v blízkosti predajne COOP Jednota
 Ulica Hlinská
 Ulica Hečkova – pred budovou Starej Menzy
 Vodné dielo Žilina – pri zastávke MHD
 Lesopark Chrasť – na parkovisku pred vstupom
 Ulica Obvodová – pri hlavnom vchode do ZOC Max
 Areál Žilinskej univerzity – na parkovisku pri hlavnej budove

Zdroj: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …