sobota - 22. júna, 2024
, Vďaka elektronickému obstarávaniu ušetril Žilinský kraj takmer dva milióny eur

Vďaka elektronickému obstarávaniu ušetril Žilinský kraj takmer dva milióny eur

Žilinská župa ušetrila v prvom polroku 2016 1.832.800,08 eur vďaka elektronickému verejnému obstarávaniu.

„Od januára do konca júna sme ukončili 50 elektronických súťaží na rekonštrukcie našich nemocníc, sociálnych zariadení, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií, ako aj na ďalšie nákupy tovarov a služieb. Súťaže sú tak verejné, otvorené a transparentné,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Zároveň zdôraznil, že firmy, ktoré vyhrajú jednotlivé zákazky, musia splniť kritériá vyhodnocované elektronickým systémom a do procesu záverečného výberu víťaza nie je možné zasiahnuť a kohokoľvek uprednostniť.

Predpokladané hodnoty všetkých zákaziek, ktorých zmluvy sme tento rok podpísali, boli 6.553.031,99 eur a vysúťažené ceny dosiahli 4.720.231,91 eur, čo je úspora takmer 30 percent,“ uviedla riaditeľka odboru verejného obstarávania Ivana Žureková. Podľa jej slov ŽSK obstaráva elektronicky už šiesty rok a využíva pre všetky svoje súťaže až dva nezávislé certifikované elektronické systémy obstarávania.

Župa plánuje vytvárať každý polrok rebríček top 10 obstarávaní s najvyššou hodnotou a úsporou, kde je možné vidieť, aká bola predpokladaná hodnota zákazky a akú sumu sa podarilo dosiahnuť vďaka elektronickému obstarávaniu. „Sme otvorená samospráva, chceme, aby naši obyvatelia vedeli nielen to, čo opravujeme či rekonštruujeme, ale tiež za akú cenu, prostredníctvom akej firmy a mohli tak dohliadať na efektívne využitie verejných financií,“ uzavrel žilinský župan, ktorý od roku 2014 inicioval spoluprácu kraja aj s Transparency International Slovensko. Jej cieľom nie je iba dodržiavať zákony, ale robiť aktivity i nad rámec legislatívy, ku ktorým patrí aj takéto zverejňovanie rebríčka najväčších investícií.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *