utorok - 16. apríla, 2024
, Smutná správa: Amfiko ani toto leto premietať nebude!

Smutná správa: Amfiko ani toto leto premietať nebude!

Martinské letné kino Amfiko čaká toto leto druhý rok prázdnin. Aj napriek plánovanej digitalizácii, ktorá sa mala zrealizovať tento rok, sa vzhľadom na situáciu s nútenou správou mesta zatiaľ nemôže uskutočniť.

Súčasná premietacia technika je už zastaralá a neumožňuje premietať aktuálne filmové tituly. Jedinou možnosťou je premietať staré klubové, alebo staré slovenské filmy. „Vzhľadom na existenciu filmových klubov v Kine Strojár a na Mestskej scéne nevidíme význam investovať peniaze do udržiavania starej techniky. Výnosy by pravdepodobne nepokryli ani základné štartovacie náklady,“ informuje Michal Vanko, konateľ spoločnosti VL Media, ktorá Amfiko prevádzkuje už 16-ty rok.

Jediným riešením ako zachovať funkčný Amfiteáter je podľa Vanka jeho digitalizácia. Aktuálne je v rozpočte mesta vyčlenené na  digitalizáciu 50 000 €. Po odblokovaní účtov mesta sa môže na projekte digitalizácie pokračovať. „Sme optimisti a veríme, že už budúci rok privítame divákov nielen na dobrých filmoch a rozprávkach. Digitálna technika umožňuje premietať aj hudobné a športové prenosy. Je tak možné, že napríklad na atraktívne hokejové zápasy budeme chodiť do Amfika,“ informuje Vanko. Za posledných 15 rokov bolo Amfiko medzi Martinčanmi veľmi obľúbené. Amfiko je dokonca držiteľom niekoľkých rekordov návštevnosti na Slovensku. Napríklad na premietanie filmu Bátorička prišlo až 2500 divákov, film Avatar videlo 1500 divákov. V roku 2013 prišlo na vtedy 15 ročný film Trainspotting viac ako 1000 divákov.  V priestoroch Amfika sa v minulosti skutočnili aj viaceré poduajtia. „V rokoch 2001 až 2004 sme organizovali festival Nočné vlny. Od roku 2006 organizujeme multižánrový festival AmfikoStreet Soul, ktoré združuje výtvarné, hudobné a tanečné umenie ulice. Tento rok organizujeme jeho desiaty ročník, a pripravili sme opäť grafitti a streetartjam, dve hudobné pódiá a tanečný breakdancebattle. Festival sa uskutoční v sobotu 6. augusta.

Keďže Amfiko tento rok neoficiálne oslavuje 75 rokov od svojho vzniku, plánuje VL MEDIA v spolupráci Igorom Dobrovolným zozbierať a následne uverejniť historické fotografie z amfiteátra. „Pokiaľ aj vy disponujete fotografiami z akcií v Amfiku, budeme vďační, keď nám ich pošlete poštou, emailom, alebo donesiete osobne do VL Media,“ dodáva Vanko.

Foto: Amfiko.sk, Martin Lechan

, Smutná správa: Amfiko ani toto leto premietať nebude!
Martinské Amfiko ani v tomto roku nebude premietať.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *