piatok - 23. februára, 2024
Veronika Rabada, Veronika Rabada vydáva nový album Sukne

Veronika Rabada vydáva nový album Sukne

Známa slovenská speváčka Veronika Rabada vydáva nový album Sukne, ktorý vznikal počas dvoch rokov koronových opatrení, prevažne v čase, keď nebolo možné koncertovať. Oproti debutovému albumu Lúka sa Veronika s kapelou rozhodla viac sústrediť na živé hranie muzikantov a zvuk originálnych nástrojov. Je to hlavne zásluhou aranžérov a hudobných producentov albumu Michala Brandysa a Gabriela Silvaya, ktorí sa spolu masteringom Romana Šoltysa podpísali pod nový a výrazný zvuk albumu. Album sa nahrával postupne v štyroch nahrávacích štúdiách Klakson, Domcheck, Perina a Musicology. Okrem stálych spoluhráčov: Michal Brandys (gitara, husle), Gabriel Silvay (husle), Adrián Polovka (bicie), Martin “Miťo”  Samuely (Basa), Martin Kočiš (akordeón) a Daniel Kočiš (cimbal) sa na ňom podieľali aj hostia: cimbalista Mykhaylo Zakhariya, Adrián Harvan, ktorý rozpísal party pre dychovú sekciu a sláčikové kvarteto, Martin Husovský, ktorý nahral klavír, gitarista Braňo Kociov, kontrabasista Martin Gašpar, Symfonický orchester RTVS s dirigentom Adriánom Kokošom a Pavol Jeňo, ktorý nahrával trúbky a flauty.

“Nový album začína vznikať prakticky hneď, keď je ten predošlý hotový. Už počas dokončovania prichádzajú nápady, ktoré by mohli byť na novom albume. Proces jeho prípravy je vždy dlhý a nápady sa postupne triedia, upravujú, niektoré sa zavrhnú, potom sa zas vrátia a kým sa začne nahrávať dostanú mnoho podôb. Na albume Sukne sa výrazne podpísali zanietenosť a hudobné majstrovstvo všetkých tvorcov, muzikantov a hostí, za čo sa im chcem veľmi pekne poďakovať,” povedala o vzniku nového albumu Veronika.

Na albume Sukne sa nové autorské piesne prirodzene prelínajú s úpravami tradičných slovenských, srbských, rómskych a rusínskych ľudových piesni. Významné miesto medzi nimi zaujímajú a capella verzia rusínskej piesne Oj verše, mij verše s hosťujúcim speváckym zborom Romana Sladkopevca a pocta slovenskej ľudovej piesni Červené jabĺčko, ktorá je zároveň aj poctou slovenskej herečke a speváčke Zore Kolínskej.

“Odmalička milujem skladbu Červené jabĺčko a vždy som ju chcela mať na svojom albume. A práve z detských čias mi zostala v hlave jej podoba, ktorú spievala Zora Kolínska. Pri našej verzii sme vychádzali z pôvodného aranžmánu Petra Smékala, ktorý sme dotvorili ako tribute našej legendárnej herečke a speváčke,” objasnila Veronika.

Ako autori hudby sa na albume Sukne okrem Veroniky Rabada a Michala Brandysa podieľali aj Zoltán Šallai, Zuzana Eperješiová, Milan Maťaš a Matúš Pavlík. Dva single z albumu vznikli v spolupráci s hudobným producentom a skladateľom Martinom Kavuličom. Skladba Radosť mám, vznikla ešte v roku 2020 a druhý singel Letela by som spolu nahrali takmer o rok neskôr.

“Po nejakom čase od nahratia skladby Radosť mám sa mi prihlásil Martin, že by sme spolu mohli ešte niečo urobiť. Vrátili sme sa k textom, ktoré som mu už predtým poslala. Vybrali sme text od Vlada Krausza a doslova zo dňa na deň my poslal demo skladby Letela by som. Páčila sa mi jej ľahkosť a príjemná atmosféra, tak sme ju nahrali. Môj nový menežér vymyslel, že k nej urobíme najprv tkzv. Demovideo, ktoré má ľudí upútať na hudbu a text tým, že sa v obraze neodohráva nič podstatné. Ale už dlho máme námet aj na regulérny videoklip, ktorý dúfam stihneme nakrútiť už čoskoro,” povedala o novom singli a špeciálnom klipe speváčka.

Texty k skladbám Letela by som a Nedeľa napísal Vlado Krausz. Niekoľko textov napísala Veronika Rabada, dva texty poetka Silvia Kaščáková, jeden Zuzana Eperješiová a Ján Koščák a ostatné sú od Petra Rabadu. Z jeho dielne je aj text skladby Piargy, ktorý vznikol na objednávku pre nový slovenský rovnomenný film, ktorý sa už čoskoro dostane do kín.

Na obale albumu Sukne je Veronika v bielych šatách od módnej návrhárky Mišeny Juhász a práve biele šaty na titulke albumu sú pojítkom mezi albumami Veroniky Rabada. Na obale albumu Lúka je tiež v bielych šatách od návrharov Jankiv Siblings. Skladby z nového albumu Sukne už môžu diváci vidieť a počuť naživo na letných koncertoch.

Zdroj: TS, Rado Mešša

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Klamári, “Klamári” sú aspoň silnou múzou”. M. Harich prichádza s chytľavou novinkou LIAR

“Klamári” sú aspoň silnou múzou”. M. Harich prichádza s chytľavou novinkou LIAR

Tentokrát sa však nejedná o klasickú “harichovskú” baladu, ale o optimistickú pohodovku v angličtine.  …