štvrtok - 25. júla, 2024
, Vesmírne divadlo padajúcich Perzeíd si vychutnáme aj v Martine. Odkiaľ uvidíte najviac?

Vesmírne divadlo padajúcich Perzeíd si vychutnáme aj v Martine. Odkiaľ uvidíte najviac?

Po roku nás opäť čaká vesmírny ohňostroj v podobe padajúcich Perzeíd. A podľa odborníka sa majú romantici a nielen oni, opäť na čo tešiť.

Roj môžeme pozorovať vtedy, keď naša Zem prechádza chvostom kométy a drobné čiastočky z chvosta v atmosfére Zeme sa zohrejú a vyparia. A túto stopu vlastne vidíme,“ informuje Ivan Šabo z Astronomickej pozorovateľne M. R. Štefánika v Martine, odkiaľ bude možné taktiež pozorovať padajúce hviezdy. „Perzeidy budeme pozorovať aj v piatok večer od 21.30 hod. ak bude priaznivé počasie. Pozorovať budeme z terasy našej pozorovateľne. Vchod k nám je od dekanátu Lekárskej fakulty. Pozorovania sa môže zúčastniť aj verejnosť. V piatok večer by mal byť najväčší počet. Inak pozorovať sa dá už najmenej týždeň a ešte týždeň sa budú dať pozorovať, ale bude ich menej,“ tvrdí Šabo.

Meteorické roje sa podľa Šaba dajú pozorovať dosť často. „Väčšina z nich je ale málo výrazná a potrebuje tmavú oblohu a to v Martine nemáme. Tmavá obloha je ešte v niektorých dolinách kde nie je pouličné osvetlenie. Také miesta sú napríklad vo Veľkej Fatre (napr. na Kráľovej studni).“ Na pozorovanie roja nie je potrebná žiadna technika, len tma. „Doporučujem posadiť sa pohodlne tak, aby ste sa dívali na súhvezdie Perzea (smer severovýchod). Perzeus je pod súhvezdím Cassiopeje (má známy tvar dvojité W). Ak má pozorovateľ šťastie, tak môže pozorovať aj niekoľko desiatok stôp za hodinu,“ dodáva Šabo.

Foto: Ivan Šabo (súkromný archív)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *