sobota - 2. decembra, 2023
, Viete, čo je to RPVS? Pokiaľ ste nadviazali spoluprácu s verejným sektorom, mali by ste!

Viete, čo je to RPVS? Pokiaľ ste nadviazali spoluprácu s verejným sektorom, mali by ste!

Samostatne zárobková činnosť je v mnohých prípadoch dôvodom ľahšieho zisku. Potrebujete k tomu firmu, absolvovanie niekoľkých administratívnych úkonov a šikovných ľudí, ktorí vám pomôžu spoločnosť posúvať vpred.

Javí sa to naozaj ako veľmi jednoduché, no v skutočnosti je to oveľa zložitejšie, pokiaľ sa ešte v priebehu podnikania rozhodnete nadviazať spoluprácu aj s verejným sektorom, bude to zas o niečo  náročnejšie. Preto by ste mali poznať aspoň niekoľko dôležitých informácií, ktoré sa vám môžu v budúcnosti zísť a možno aj pomôcť. Aby vaše nové obchodné váhy merali správne a naozaj ste vyčerpali toľko materiálu, v akej sume vám ho zaplatili, prečítajte si nasledujúce riadky.

Dôležitá je transparentnosť

V súčasnosti je viac nutná, ako ste si mysleli. Aby sa predišlo nekalým praktikám zo strany niektorých vynaliezavých a šikovných ľudí, už v roku 2015 sa vláda SR rozhodla zaviesť jednotný register, v ktorom sa budú uvádzať všetky dôležité údaje pri obchodovaní medzi verejným a súkromným sektorom. Aby sa nikto neoprávnene neobohatil, od 1.2.2017 je povinnosťou ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom spolupracujú s verejným sektorom a čerpajú verejné zdroje, zapísať sa do registra partnerov verejného sektora.

Takže, pokiaľ ste sa rozhodli využiť dotácie od štátu alebo EU, mali by ste sa riadiť zákonom č. 315/2015 Z.z. o registri partnerov verejného sektora, alebo si prečítať všetko dôležité.

Aké a za čo môžete dostať sankcie?

Aby ste mohli sedieť na pohodlnom kancelárskom kresle dlhšiu dobu a nič vás neprekvapilo, mali by ste uvádzať pri tomto zápise všetky dôležité, pravdivé, úplné a požadované informácie. V opačnom prípade vám hrozia sankcie vo forme:

  • finančnej pokuty
  • výmaz zapísaného partnera verejného sektora z RPVS
  • odstúpenie od uzatvorenej zmluvy s verejným sektorom
  • vylúčenie členov štatutárneho orgánu

Samotná výška finančnej pokuty môže byť pre podnikateľa likvidačná, preto by sme vám odporúčali v tomto smere dodržiavať všetky zákonné náležitosti. Aj pre vaše podnikanie to bude jednoduchšie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

nočné videnie, Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Pri výbere správnej technológie pre pozorovanie v noci alebo v nízkych svetelných podmienkach je dôležité …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *