nedeľa - 14. júla, 2024
, Viete, čo je to RPVS? Pokiaľ ste nadviazali spoluprácu s verejným sektorom, mali by ste!

Viete, čo je to RPVS? Pokiaľ ste nadviazali spoluprácu s verejným sektorom, mali by ste!

Samostatne zárobková činnosť je v mnohých prípadoch dôvodom ľahšieho zisku. Potrebujete k tomu firmu, absolvovanie niekoľkých administratívnych úkonov a šikovných ľudí, ktorí vám pomôžu spoločnosť posúvať vpred.

Javí sa to naozaj ako veľmi jednoduché, no v skutočnosti je to oveľa zložitejšie, pokiaľ sa ešte v priebehu podnikania rozhodnete nadviazať spoluprácu aj s verejným sektorom, bude to zas o niečo  náročnejšie. Preto by ste mali poznať aspoň niekoľko dôležitých informácií, ktoré sa vám môžu v budúcnosti zísť a možno aj pomôcť. Aby vaše nové obchodné váhy merali správne a naozaj ste vyčerpali toľko materiálu, v akej sume vám ho zaplatili, prečítajte si nasledujúce riadky.

Dôležitá je transparentnosť

V súčasnosti je viac nutná, ako ste si mysleli. Aby sa predišlo nekalým praktikám zo strany niektorých vynaliezavých a šikovných ľudí, už v roku 2015 sa vláda SR rozhodla zaviesť jednotný register, v ktorom sa budú uvádzať všetky dôležité údaje pri obchodovaní medzi verejným a súkromným sektorom. Aby sa nikto neoprávnene neobohatil, od 1.2.2017 je povinnosťou ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom spolupracujú s verejným sektorom a čerpajú verejné zdroje, zapísať sa do registra partnerov verejného sektora.

Takže, pokiaľ ste sa rozhodli využiť dotácie od štátu alebo EU, mali by ste sa riadiť zákonom č. 315/2015 Z.z. o registri partnerov verejného sektora, alebo si prečítať všetko dôležité.

Aké a za čo môžete dostať sankcie?

Aby ste mohli sedieť na pohodlnom kancelárskom kresle dlhšiu dobu a nič vás neprekvapilo, mali by ste uvádzať pri tomto zápise všetky dôležité, pravdivé, úplné a požadované informácie. V opačnom prípade vám hrozia sankcie vo forme:

  • finančnej pokuty
  • výmaz zapísaného partnera verejného sektora z RPVS
  • odstúpenie od uzatvorenej zmluvy s verejným sektorom
  • vylúčenie členov štatutárneho orgánu

Samotná výška finančnej pokuty môže byť pre podnikateľa likvidačná, preto by sme vám odporúčali v tomto smere dodržiavať všetky zákonné náležitosti. Aj pre vaše podnikanie to bude jednoduchšie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *