„Umelecké dielo musí vyjadrovať čosi, čo nie je viditeľné z jeho vonkajšej podoby. Predmety a postavy, ktoré zobrazuje, musia poeticky rozprávať o niečom, čo je vzdialené a čo pred nami skrývajú materiálne formy.“ Slová známeho metafyzického maliara Giorgia de Chirica platia aj pre svet, ktorý sa snaží výtvarne pomenovať Andrej Augustín.
Andrej Augustín je akademický maliar pochádzajúci z Bratislavy. Vyštudoval Vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe, kde absolvoval štúdium na oddelení propagačnej grafiky a plagátu.
Vo svojej súčasnej umeleckej práci sa venuje maľbe, pastelu, grafike, ilustrovaniu kníh, tvorbe textilných tapisérií i maľbe na keramiku a sklo. Jeho obrazy rozprávajú príbehy o veciach nepoznaných. Zrozumiteľne komunikujú so širším publikom, no v druhom pláne spúšťajú hlbšie sondy: sú výtvarným záznamom o vnútorných stavoch autora. Metaforicky znázorňujú meditáciu, melanchóliu, baladu, ale aj nádej. Inými slovami, témou obrazov Andreja Augustína je často intímny život maliara. Čarovná realita sa tak v nich pretavuje do osobných príbehov.
S týmito príťažlivými príbehmi prichádza Andrej Augustín premiérovo aj do Turčianskej galérie v Martine, kde predstavuje výber svojich malieb, pastelov a grafík z ostatného obdobia. Jeho výstavu sme nazvali Feng shui very much, ktorá má evokovať anglické Thank you very much (Ďakujem veľmi pekne), ale zároveň aj známe čínske umenie geomantie, ktoré sa snaží nájsť najvhodnejšie miesto na pobyt človeka v danom prostredí. Inými slovami, autor sa nám snaží svojou tvorbou priniesť jasnú správu o harmónii pokoja a pozitívneho pocitu. Je to ďalšie zastavenie na jeho púti zvanej dobrodružstvo maľby.
Hoci je Andrej Augustín emotívny človek, jeho tvorba nie je impulzívna. Keď nápad stiahne zo vzduchu, veľa o ňom rozmýšľa. Načrtáva si ho do kresliarskych škíc, a až keď má všetko do detailu premyslené, napína plátno. Jeho obrazy nevznikajú na jeden nádych, no nechýba im ani energia prvotného nápadu. Je v nich krehká rovnováha osobnej výpovede a šarmantného humoru. Často rozohráva pôsobenie rôznych štruktúr (do farieb napríklad primiešava kávové zrná, piesok a kamienky) a komponuje originálnu štylizáciu postáv.
Na otázku, ktorý obraz je dobrý, autor odpovedá jednoznačne: „Dobrý obraz je taký, ktorý vo mne vyvolá emóciu. Nemusí byť nevyhnutne krásny, ale musí obsahovať takú vnútornú silu, že zostane vo mne a myslím naňho aj vtedy, keď ho už nevidím. Aj ja sa snažím takéto obrazy vytvárať. chcem, aby obrazy zostali vo vedomí divákov čo najdlhšie. Samozrejme, nemaľujem len pre nich, ale aj z vlastného presvedčenia, túžby a vôle…“
Výstavu Feng Shui Very Much budú mať návštevníci možnosť vidieť do 18. októbra 2015.