utorok - 16. apríla, 2024
, Vo štvrtok odštartujú Staromestské slávnosti v Žiline

Vo štvrtok odštartujú Staromestské slávnosti v Žiline

Už zajtra sa v Žiline začína 25. ročník obľúbených Staromestských slávností. Žilinčania a návštevníci mesta sa môžu aj tento rok tešiť na pestrý hudobný program, vystúpenia známych interpretov a kapiel či na trhy ľudových remeselníkov.

Od štvrtka 30. mája do soboty 1. júna ožije centrum mesta skvelou hudbou a neopakovateľnou atmosférou. Na pódiách Mariánskeho a Hlinkovho námestia vystúpia počas trojdňového maratónu slovenské i zahraničné kapely či folklórne súbory. Svoju činnosť predstavia obyvateľom mesta tiež materské a základné školy, základné umelecké školy a centrum voľného času.

Návštevníkov čaká bohatý program

Mariánske námestie bude aj v tomto roku patriť fanúšikom džezovej, swingovej či balkánskej hudby, interpreti rockovej a populárnej hudobnej scény vystúpia na Námestí Andreja Hlinku. „Staromestské slávnosti organizujeme v Žiline už neuveriteľných 25 rokov. Počas tohto obdobia sa stali jednou z najväčších a najočakávanejších udalostí v našom meste, na čo som nesmierne hrdý. Každým rokom stúpa počet návštevníkov a my sa pre nich snažíme pripraviť vždy jedinečný a zaujímavý program. Verím, že aj tento rok si každý vyberie toho svojho obľúbeného interpreta,“ uviedol primátor mesta Peter Fiabáne. Medzi headlinermi 25. ročníka Staromestských slávností sa objavia napríklad kapely Iné Kafe, Monkey Business, Horkýže Slíže, Smola a Hrušky, Gladiátor, IMT Smile, FunnyFellows, Funkiez, Polemic, Balkansambel, HEX, poľská hudobná skupina TheFreebornBrothers či MedialBanana. Slávnostné otvorenie Staromestských slávností bude vo štvrtok na Námestí Andreja Hlinku o 15.00 hod.Počas sprievodných podujatí sa môžu návštevníci tešiť na Deň detí v Rosenfeldovom paláci a v Sade SNP, na literárnu, výtvarnú a dejepisnú súťaž pre deti Žilina – moje mesto, vedomostnú súťaž Poznaj svoje mesto, ako aj na XXIV. ročník slávnostnej akadémie Zboru Žilincov.

Používať sa bude kompostovateľný riad

Tohtoročnou novinkou na Staromestských slávnostiach je používanie kompostovateľného riadu. „So separovaním odpadu sme začali už pred dvoma rokmi, keď sme po prvýkrát zriadili Zelenú zónu. Tento rok sa v separácii posúvame zase o krok vpred. Zavádzame kompostovateľný riad a chceme recyklovať viac plastových pivových pohárov, ktoré tak nebudú končiť v komunálnom odpade. Naším riešením sú zberné stojany na poháre z dielne Purejunk,“vysvetlila vedúca odboru kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja mesta Žilina Ingrid Dolniková. Na Námestí A. Hlinku budú môcť návštevníci dostať pol litra nápoja za pol metra vyzbieraných plastových pohárov v označenom stánku. Samospráva chce touto aktivitou prispieť k podpore zeleného a čistého mesta.

, Vo štvrtok odštartujú Staromestské slávnosti v Žiline

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …