pondelok - 22. apríla, 2024
, Vranie je treťou mestskou časťou, ktorá má svoj erb

Vranie je treťou mestskou časťou, ktorá má svoj erb

Žilinská mestská časť Vranie sa tiež dočkala svojich nových symbolov. Mestské zastupiteľstvo v Žiline na svojom ostatnom zasadnutí ustanovilo erb, vlajku a zástavy tejto mestskej časti. Žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu, ktorý by symbolizoval Vranie a nadviazal na historické korene, inicioval primátor mesta Žilina Igor Choma a poslanec za obvod číslo 8 Ján Púček.

V súčasnosti je Vranie jednou z mestských častí krajského mesta Žilina. Na stretnutiach poslancov s občanmi vo Vraní sa tiež viackrát hovorilo o histórii mestskej časti a jej významných medzníkoch, na ktoré sú jeho občania právom hrdí. V záujme podpory identity a z úcty k minulosti a predkom iniciovali preto Igor Choma a Ján Púček žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu.

Slávnostné odhalenie symbolov sa konalo 28. februára o 17.00 hod. na Kultúrnom dome vo Vraní, ktorého sa zúčastnili primátor mesta Žilina Igor Choma, zástupca primátora mesta Žilina Anton Trnovec, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, poslanci mestského zastupiteľstva v Žiline Emília Talafová, Ján Pažický a Jozef Juriš, ako aj prednosta Mestského úradu v Žiline Igor Liška. Počas odhalenia symbolov program prebiehal v kultúrnom dome, kde sa predstavili tunajšie folklórne súbory. Výnimočné postavenie počas celej ceremónie mal hlavný štátny radca pre heraldickú tvorbu a správca Heraldického registra SR z Ministerstva vnútra SR Ladislav Vrtel, ktorý umocnil svojou prítomnosťou túto výnimočnú chvíľu.

Erb je registrovaný v tejto podobe: v striebornom štíte čierna vrana v zlatej zbroji, stojaca na zelenom kríku, vyrastajúcom zo zelenej pažite. Vlajka pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách zelenej(1/9), bielej(2/9), čiernej (1/9), žltej (1/9), čiernej (1/9), bielej (2/9) a zelenej (1/9). Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Od uvedených dvoch symbolov, ktoré pozná zákon o obecnom zriadení, je možné odvodiť aj ďalšie symboly mestskej časti Vranie sui generis (ktoré ale nie sú symbolmi v zmysle zákona o obecnom zriadení).

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina, Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *