nedeľa - 19. mája, 2024
, Vrútky: Podujatie Kam po skončení ZŠ má zvýšiť záujem žiakov o štúdium dopravy

Vrútky: Podujatie Kam po skončení ZŠ má zvýšiť záujem žiakov o štúdium dopravy

Zvýšiť záujem žiakov o štúdium v stredných odborných školách (SOŠ) v oblasti dopravy je cieľom podujatia Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu, ktoré sa uskutoční 1. a 2. júna od 9. do 13. hodiny pri železničnej stanici vo Vrútkach. 

Minister dopravy Árpád Érsek verí, že týmto podujatím spropagujú študijné smery, ktoré ponúkajú zaujímavé príležitosti pre osobný a kariérny rast našej mladej generácie. „Štúdium v školách s dopravným zameraním je garanciou úspešného uplatnenia sa na trhu práce,“ uviedol Érsek.

Školáci si budú môcť podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej počas dvojdňového programu vyskúšať riadenie dopravy z pozície výpravcu na modelovej železnici a riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia (moderného vlakového zabezpečovača).

„Budú mať možnosť navštíviť priestory autobusu, kamióna, rušňa, oboznámiť sa s dispečingom, diagnostikou vozidiel a prácou na železnici. Účastníci podujatia zažijú prevrátenie osobného vozidla pomocou simulátora a oboznámia sa s pokusmi vo ‚vedeckej cukrárni‘. Tiež si budú môcť vyskúšať, ako sa chodí medzi prekážkami po užití alkoholu či drog,“ informovala hovorkyňa.

Na podujatí budú prezentované študijné a učebné odbory v oblasti dopravy, ktoré môžu žiaci študovať v SOŠ v Žilinskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. „Žilinská univerzita v Žiline predstaví možnosti vysokoškolského štúdia v doprave. Odborníci poskytnú deťom a mládeži kariérne poradenstvo s alternatívami ďalšieho profesijného smerovania,“ dodala Ducká.

Podujatie Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu organizuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci so SOŠ dopravnou Martin – Priekopa, štátnymi železničnými spoločnosťami a ďalšími regionálnymi partnermi. Vstup na podujatie je bezplatný.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *