piatok - 1. marca, 2024
, Všetky lôžka Kliniky hrudníkovej chirurgie UNM sú vybavené hrudnými digitálnymi odsávačkami
FOTO: UNM

Všetky lôžka Kliniky hrudníkovej chirurgie UNM sú vybavené hrudnými digitálnymi odsávačkami

Klinika hrudníkovej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin využíva najmodernejší a najkvalitnejší typ hrudných odsávačiek na trhu. Ako prvé pracovisko na Slovensku má digitálnymi odsávačkami vybavené kompletne všetky lôžka. Zástupcovia dodávateľa techniky preto odovzdali vedeniu kliniky ocenenie referenčného pracoviska.

Digitálna hrudná odsávačka Medela Thopaz poskytuje obrovské benefity nie len obsluhujúcemu zdravotnému personálu, ale najmä pacientom po operáciách a drenáži hrudníka. „Je ľahko prenosná, pacienti sa s ňou môžu hýbať takmer bezprostredne po operačnom výkone. Pri klasických odsávacích prístrojoch sú pripútaní na lôžku, nakoľko musia byť pripojení na centrálne odsávanie,“ priblížil jeden z benefitov prístroja prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie UNM doc. MUDr. Anton Dzian, PhD. Ako ďalej dodal, je veľmi dôležité, že sa zvyšuje bezpečnosť hrudnej drenáže, čo zabezpečuje plná kontrola a plný záznam priebehu terapie hrudníkovej drenáže. „Prístroj vie presne monitorovať únik vzduchu z pľúc, vie odmerať produkciu do drénu, takže je možné podrobne sledovať priebeh terapie. Lekár príde ráno na vizitu a pozrie si graf úniku vzduchu. To je parameter, ktorý okrem množstva produkcie do drénu, sledujeme najčastejšie.“ Odsávačka je na rozdiel od iných odsávacích systémov  tichá, čo má veľký vplyv aj na komfort a psychiku pacientov. Funkcie odsávačky sú navyše výhodné aj v aktuálnej covidovej dobe. „Odsávačka Thopaz je uzavretý systém s vírusovým filtrom, čo ju predurčuje pre použitie u covidových pacientov, pričom nedochádza ku kontaminácii okolia,“ spresnil prednosta kliniky hrudníkovej chirurgie. Ďalším významným benefitom pre pacienta je aj kratší čas hospitalizácie, čo na druhej strane nemocnici šetrí finančné prostriedky. „Súvisí to so skorou rehabilitáciou, ale aj s pokrokmi v samotnej operačnej liečbe s využitím miniinvazívnych postupov, ktoré tvoria 70 až 80 percent operácii na našej klinike,“ vysvetlil docent Anton Dzian.

Ako uviedol Ing. Michal Janovič, MPH, obchodný riaditeľ spoločnosti Medis Nitra, ktorá je dodávateľom techniky, martinská nemocnica a jej klinika hrudníkovej chirurgie disponuje vybavením všetkých lôžok modernými hrudnými odsávačkami ako jediná na Slovensku. „S UNM spolupracujeme už dlhé roky. Hrudnú odsávačku používajú aj ďalšie jej pracoviská, ako neonatologická klinika, klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ informoval Ing. Michal Janovič, MPH.

Klinika hrudníkovej chirurgie je vysokošpecializované pracovisko, na Slovensku sú 4 takéto pracoviská, ktoré sa zaoberajú hrudníkovou chirurgiou. Klinika sa venuje celému spektru diagnostických a terapeutických výkonov a má nadregionálne pôsobenie, pričom podiel nadregionálnych pacientov je viac ako 50%. „Najdôležitejšia oblasť je chirurgická liečba karcinómu pľúc, ktorá na Slovensku zabíja najviac pacientov s rakovinou. Aj v tejto oblasti u nás na klinike dominujú najmodernejšie miniivazívne výkony ako uniportálna videotorakoskopicky asistovaná resekcia pľúc,“  dodal na záver doc. MUDr. Anton Dzian, PhD.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …