streda - 24. apríla, 2024
, Nové predstavenie SKD v Martine: Vtedy v Bratislave

Nové predstavenie SKD v Martine: Vtedy v Bratislave

Vo štvrtok 5. novembra 2015 sa konala v Slovenskom komornom divadle v Martine verejná generálka predstavenia Vtedy v Bratislave. Divadelná dramatizácia knihy o živote Žo Langerovej bude mať svoju premiéru v piatok 6. novembra 2015.

Do programu Slovenského komorného divadla v Martine pribudlo ďalšie predstavenie. Podkladom k inscenácii bol autobiografický román Žo Langerovej Vtedy v Bratislave (Môj život s Oskarom L.). Autorom dramatizácie je Peter Pavlac, o réžiu sa postaral Patrik Lančarič.

Od konca sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď kniha Žo Langerovej vyšla v anglickom origináli v Londýne, ubehlo už veľa času. Kniha dlho čakala na svoje vydanie v slovenskom preklade, nakoniec sa ho v roku 2007 dočkala a stala sa knihou roku. Nadchla nielen čitateľov, ale inšpirovala aj ďalšie médiá usilujúce sa o svedectvo tej doby.

Dielo ožilo najprv v rozhlase, keď spravili Peter Pavlac a Patrik Lančarič jeho rozhlasovú dramatizáciu v Slovenskom rozhlase. Stretlo sa to s úspechom a dobre na to zareagovali aj dcéry Žo Langerovej, Zuzka a Táňa, ktoré žijú vo Švédsku. Po rozhovoroch s nimi si autori rozhlasovej dramatizácie trúfli posunúť dramatizáciu aj do vizuálnej podoby. Viac Vám o inscenácii prezradí režisér predstavenia Patrik Lančarič.

Aj keď sa dielo volá vtedy v Bratislave, martinská väzba je veľmi silná. Manžel Žo Langerovej, ktorú v predstavení stvárnila Jana Oľhová, pochádzal z Príboviec.

Autori sú v kontakte aj s dcérami Žo Langerovej. Pri skúšaní tejto inscenácie pomáhali hercom pochopiť, napríklad, charakter ich mamy. V nedeľu 21. novembra sa prídu na predstavenie pozrieť aj osobne.

Foto: oficiálna stránka SKD

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *