sobota - 2. decembra, 2023
kancelársky papier, Vyberáme vhodný papier do tlačiarne

Vyberáme vhodný papier do tlačiarne

Pri tlači dokumentov nad papierom asi veľmi nerozmýšľate a tlačíte na obyčajný kancelársky papier. Sú však prípady, keď bežný papier skrátka neobstojí, a pre dosiahnutie najlepšieho výsledku potrebujete okrem kvalitného tonera od prevereného výrobcu, tiež správny druh papiera.

Mnohí poprední výrobcovia tlačiarní ponúkajú okrem iného aj papier do tlačiarne, čo vo vás môže vyvolať dojem, že práve ich papier je ten najvhodnejší. Ale nemusí to tak byť vždy. Ak budete sledovať tie správne parametre, spoznáte kvalitný papier aj v prípade, že nebude mať rovnakú značku ako vaša tlačiareň. A platí to aj v prípade fotopapiera.

Ako voliť obyčajný papier

Pre výber bežného papiera nie je potrebné písať rozsiahle inštrukcie. Je však pár vecí, ktoré vám jeho výber uľahčí.

Prvé kritérium, ktoré je dobré sledovať, je takzvaná trieda kvality. Tá vám prezradí, ako je papier kvalitný a ako jeho kvalita ovplyvní tlač. Menej kvalitný papier je totiž prašnejší a pri častej tlači by mohol poškodiť tlačiareň. Aké sú jednotlivé triedy papiera a akú podľa frekvencie tlače voliť?

  • Trieda A – jedná sa o papier najvyššej kvality, ktorý má vysokú opacitu, to znamená, že neprepúšťa svetlo. Táto trieda je vhodná pre veľmi častú obojstrannú tlač.
  • Trieda B – je papier vyššej kvality, ktorý využijete v prípade, že tlačíte denne. Pre obojstrannú tlač však nie je vhodná.
  • Trieda C – do triedy C patria papiere nižšej kvality určené na bežné účely. Hodí sa skôr do domácností alebo do kancelárií, kde sa tlačí sporadicky.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je gramáž papiera. Bežný kancelársky papier do tlačiarne váži 80 g / m². Ak však potrebujete vytlačiť dôležitý dokument, nie je od veci použiť papier s väčšou gramážou, lebo platí, že čím väčšiu má papier gramáž, tým je kvalitnejší.

Aký papier mám použiť pre tlač obrázkov či fotografií?

Pri tlači obrázkov a fotografií záleží na tom, na aké účely majú slúžiť. Od toho sa tiež odvíja typ fotopapiera, ktorý je dobré použiť. Ak chcete tlačiť veci skôr krátkodobého charakteru, napríklad firemné blahoželanie pre klientov, bohato vám postačí obyčajný fotopapier pre všetky účely.

Ak máte v pláne tlačiť niečo, čo má trvalú hodnotu, napríklad rodinné fotografie, odporúčame použiť vysoko kvalitný fotopapier. Takýto papier je na dotyk pevnejší a z jednej strany je opatrený fotocitlivou vrstvou, ktorá je odolnejšia voči vode a svetlu a ďaleko lepšie odoláva blednutiu. Takže keď sa na fotku svojej rodiny pozriete po rokoch, stále bude vyzerať dobre.

Vyberať papier či fotopapier do tlačiarne nie je raketová veda. Stačí vám zvoliť taký, ktorý splní vaše potreby aj pri častej tlači. A ak tlačíte niečo naozaj dôležité, oplatí sa vám použiť papier s vyššou gramážou.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

nočné videnie, Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Pri výbere správnej technológie pre pozorovanie v noci alebo v nízkych svetelných podmienkach je dôležité …