štvrtok - 20. júna, 2024
, Do práce si odbicyklujú aj Žilinčania, registrovať sa môžu do 7. júna
Foto ilustračné: Pixabay

Do práce si odbicyklujú aj Žilinčania, registrovať sa môžu do 7. júna

Obľúbená celonárodná kampaň Do práce na bicykli, do ktorej sa každoročne zapájajú tisícky Slovákov, sa uskutoční aj v tomto roku. O mesiac na svoje bicykle nasadnú aj Žilinčania, ktorí sa môžu do 7. júna v zmysle štatútu súťaže oficiálne zaregistrovať na internetovej stránke www.dopracenabicykli.eu. Súťaž je určená pre tých, ktorí sa rozhodnú cestovať do práce na bicykloch, prípadne inými alternatívnymi spôsobmi dopravy. Uskutočňovať sa bude celý mesiac od 1. do 30. júna.

Hlavnými cieľmi obľúbenej aktivity je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách a vyzvať samosprávy na Slovensku k vytváraniu kvalitných podmienok pre ekologické druhy dopravy v meste. Okrem toho chce kampaň motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

Súťaž Do práce na bicykli je určená tímom zamestnancov z rovnakej firmy alebo inštitúcie, ktoré sa do súťaže zaregistrujú a celý jún budú dochádzať do práce na bicykli. Výsledky sa zapisujú do registračného systému na internetovej stránke www.dopracenabicykli.eu. Súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy, podmienkou je, aby mali vek najmenej 15 rokov.

Pridať sa tak môžu k obrovskému pelotónu, ktorý zabojuje o atraktívne vecných cien, napríklad bicykle, elektrobicykle, elektrický pohon na bicykle či doplnkový cyklistický materiál. Samosprávy môžu získať tri unikátne cyklostojiská pre osem bicyklov, najlepšie samosprávne kraje budú odmenené šiestimi robustnými cyklostojanmi pre 12, 10 a 8 bicyklov.

V meste Žilina sa minulom roku do súťaže Do práce na bicykli zapojilo celkom 679 cyklistov v 198 tímoch. Medzi súkromnými spoločnosťami s najvyšším počtom súťažiacich dominovala Franke Slovakia, z ktorej súťažilo 127 zamestnancov v 33 tímov. Najviac 1 893 jázd absolvovali súťažiaci zo Scheidt & Bachmann. Medzi účastníkmi s najvyšším počtom najazdených kilometrov si prvenstvo vlani odniesla Kia Motors Slovakia so 14 401,85 kilometrami. Do kampane sa vlani na celom Slovensku prihlásilo až 11 358 súťažiacich z 91 samospráv, ktorí vytvorili takmer 3 500 tímov. Skvelý ročník podčiarklo aj takmer 1 300 zúčastnených zamestnávateľov a predovšetkým – vyše 1,7 milióna odjazdených kilometrov na bicykli, takmer štvrť milióna zaevidovaných jázd a viac než 500 ton usporeného CO2 v porovnaní s cestou autom.

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …