utorok - 21. mája, 2024
, Vydarená Noc s netopiermi v Žiline

Vydarená Noc s netopiermi v Žiline

Viac ako stovka návštevníkov prišla v stredu 14. septembra v podvečer na žilinskú hvezdáreň. V tento deň tam už po šiestykrát Správa Národného parku (NP) Malá Fatra v spolupráci s Krajskou hvezdárňou a Krajským kultúrnym strediskom v  Žiline pripravila náučno-osvetové podujatie Noc s netopiermi.

Príjemné, teplé, ešte letné počasie prilákalo množstvo malých i veľkých návštevníkov, aby sa dozvedeli zaujímavosti zo života netopierov. Tieto živočíchy sú pre mnohých z nás tajuplnými a málo poznanými, a preto sa organizátori rozhodli oboznámiť širokú verejnosť nielen s druhmi u nás žijúcich a ich spôsobom života, ale upozorniť aj na aktuálne problémy ich ochrany. Všetky u nás žijúce netopiere (je ich 28 druhov) sa živia výlučne hmyzom, ktorého dokážu skonzumovať veľké množstvo. Jeden netopier dokáže za noc uloviť až 3000 komárov. A práve táto vlastnosť robí z netopiera veľmi užitočného tvora, ktorý dokáže účinne tlmiť premnoženie hmyzu a zaslúži si našu ochranu.

Hlavným lektorom tohto večera bol strážca z NP Malá Fatra a člen Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku Tomáš Flajs. Kým prednášal o netopieroch, malí návštevníci si mohli urobiť vlastnú škrabošku či realizovať aktivity, ktoré pripravila environmentalistka Miriam Balciarová z NP Malá Fatra. Tomáš Flajs natiahol aj chiropterologickú sieť v priestore okolo pozorovateľne na Malom diele a všetci trpezlivo čakali, či sa niektorý z lietajúcich netopierov chytí do siete. Nechytil sa, hoci okolo lietali aspoň dva druhy – rajniak hrdzavý a večernica malá, čo bolo počuť pomocou bat-detektora. Sú to naše najčastejšie druhy pohybujúce sa v blízkosti ľudských sídiel. Aj keď sa živý netopier do siete nechytil, boli pripravené zachovalé múmie netopierov, ktoré obdivovali malí i veľkí návštevníci. Tomáš Flajs ani nestačil odpovedať na všetky zvedavé otázky o netopieroch. Tí, čo chcú vedieť ešte viac o živote netopierov, určite prídu aj o rok.

Pozorovateľňa Krajskej hvezdárne v Žiline na Malom diele je veľmi dobrým miestom na realizáciu tohto podujatia nielen blízkosťou lesa, ktorý je najdôležitejším biotopom netopierov, ale pracovníci Miroslav Znášik a Ivica Pogányová na konci sprístupnili návštevníkom ďalekohľady a ukázali nočnú oblohu aj s odborným výkladom – pozorovali planétu Saturn a Mesiac tesne pred splnom. A toto bolo pre mnohých silným zážitkom a príjemným zakončením Noci s netopiermi.

Noc s netopiermi v Žiline sa uskutočnila v rámci 20. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú vyhlasuje od roku 1997 sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. A organizátori sú pripravení zorganizovať toto edukačné podujatie aj o rok.

Autor: Anna Lovritšová
Foto: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *