sobota - 22. júna, 2024
, Na ŽUPATOUR štartovalo viac ako 2 tisíc cyklistov

Na ŽUPATOUR štartovalo viac ako 2 tisíc cyklistov

Na štart piatich unikátnych pretekov Žilinského samosprávneho kraja odohrávajúcich sa v historických regiónoch Žilinskej župy sa počas mesiacov apríl až september postavilo 2.174 bikerov. Prvý ročník pretekov odštartoval v Turčianskych Tepliciach, presunul sa do Liptovskej Lúžnej, navštívil populárne Súľovské skaly a neobišiel ani Dolný Kubín. Posledné kolo uzavrelo v sobotu 17. septembra 282 župných pretekárov v Snežnici.

„Žilinský kraj je skutočným rajom pre cyklistov a aj keď budujeme nové cyklochodníky, pridávame a opravujeme cykloznačenie, chceli sme urobiť tiež niečo akčné a dynamické, a tak vznikla ŽUPATOUR. Je to skvelý projekt, ktorý dokázal nadchnúť viac ako 2-tisíc športovcov, preto ma teší, že sa nám podarilo aj takýmto spôsobom podporiť cyklistiku na území nášho kraja a zapojiť všetky vekové generácie,“ konštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý sa taktiež zapojil do župnej tour.

Koordinátor Žilinskej ŽUPATOUR Slavomír Strečanský vyzdvihol najmä odhodlanosť pretekárov. „Častokrát museli šliapať v náročných podmienkach. Či už to bola nesmierna horúčava, alebo výdatný dážď. Počasie sme však ovplyvniť nemohli, a preto patrí obdiv každému, kto sa postavil na štart a zúčastnil sa ŽUPATOUR. Verím, že záujem bude rásť a budúci rok si opäť vychutnáme päť výnimočných pretekov Žilinského kraja,“ dodal S. Strečanský.

Všetci pretekári, ktorí absolvovali minimálne štyri z piatich kôl ŽUPATOUR, získali po posledných pretekoch v Snežnici jedinečné župné cyklodresy. „Aby sme cyklistov motivovali prejsť čo najviac z našich regiónov, vytvorili sme špeciálne dresy v župných farbách. Tie postupne odovzdáme takmer 60 účastníkom. Na ďalších súťažiach i mimo nášho kraja či dokonca mimo Slovenska tak môžu reprezentovať Žilinskú župu,“ zdôraznil J. Blanár. Dresy župa rozpošle aj cyklistom, ktorí si ich nevyzdvihli na posledných pretekoch.

ŽSK po skončení pretekov plánuje pokračovať v ďalšom rozvoji cyklistiky. „Veríme, že jeseň bude pre cyklistov rovnako priaznivá a priláka ich čo najviac na naše cyklochodníky. Čoskoro začneme s asfaltizáciou nového úseku BikeKIE spájajúcej hrady Strečno a Budatín a rovnako naďalej pracujeme na projektoch nových cyklotrás či už zo Strečna do Vrútok alebo z Budatína po hranicu s Trenčianskym krajom,“ uviedla vedúca oddelenia cestovného ruchu ŽSK Barbora Zigová. Ako tiež pripomenula, milovníci cyklistiky môžu ešte tento víkend využiť i župné cyklobusy, ktoré budú v sobotu a nedeľu naposledy premávať do Bystrickej a Terchovskej doliny.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *