sobota - 13. apríla, 2024
, Zasadol Krízový štáb Žilinského kraja. O opatreniach proti koronavírusu informovali aj jednotlivé mestá
Foto ilu: Pixabay/jackmac34

Zasadol Krízový štáb Žilinského kraja. O opatreniach proti koronavírusu informovali aj jednotlivé mestá

Nový koronavírus už nie je iba hrozbou z okolitých štátov, ale prvé potvrdené prípady hlási už aj Slovenská republika. Na Úrade Žilinského samosprávneho kraja v pondelok preto zasadal krízový štáb. Opatrenia sa dotknú najmä kultúrnych inštitúcií a odborného vzdelávania.

Zrušili služobné cesty do zahraničia

Hoci v Žilinskom kraji k dnešnému dňu nebol oficiálne potvrdený koronavírus u žiadneho z pacientov, župa prijala niekoľko preventívnych opatrení. ,,S účinnosťou od zajtrajšieho dňa odporúčame školám v našej pôsobnosti zrušiť všetky exkurzie, výlety, či lyžiarske zájazdy. Zároveň rušíme odborného vzdelávanie vedené mimo priestorov školy tak, aby žiaci nemigrovali po firmách a iných zariadeniach,“ povedala županka Erika Jurinová. Ďalšie opatrenia sa týkajú kultúrnych inštitúcií. Tie zatiaľ ostávajú otvorené pre individuálnych návštevníkov. ,,Rušíme však hromadné podujatia, divadelné predstavenia, spoločné čítania a iné aktivity s väčšou koncentráciou ľudí,“ dodala županka. Prísne hygienické opatrenia platia aj v nemocniciach a sociálnych zariadeniach, kde pretrváva zákaz návštev až do odvolania.

Opatrenia sa dotknú aj pracovníkov úradu. Župa ruší služobné cesty do zahraničia, či semináre a školenia v kongresovej sále úradu. Sociálne a právne poradenstvo sa bude poskytovať telefonicky a mailom. ,,Vnímame zodpovednosť, ktorú máme za naše organizácie, či pracovníkov. Čelíme novej situácii a ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Od začiatku komunikujeme s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, s ktorým všetky kroky koordinujeme,“ povedala županka Erika Jurinová.

Príprava na krízový režim

K pondelku 9. marca je v kraji 73 lôžok pripravených v prípade krízového režimu. ,,Regionálny hygienik je oprávnený vydať pokyn na takzvanú reprofilizáciu lôžok v nemocničných zariadeniach. To znamená, že ak by sa ukázalo, že potrebujeme väčšie množstvo lôžok, máme právne nástroje, ako to zabezpečiť,“ uviedol riaditeľ Regionálneho úradu Martin Kapasný. Ako dodal, pokiaľ by narástol počet pacientov, tak nie všetci by boli liečení na infekčnej klinike. Časť z nich by bola liečená aj v domácom prostredí.

, Zasadol Krízový štáb Žilinského kraja. O opatreniach proti koronavírusu informovali aj jednotlivé mestá
Foto: Pixabay/leo2014

Žilinská župa začala už v januári s informačnom kampaňou, ktorá sa týkala predovšetkým preventívnych opatrení, prejavov samotnej nákazy aj čo robiť po návrate z krajín, kde sa vírus rozšíril. Opatrenia, ktoré v pondelok prijal krízový štáb, budú platiť zatiaľ do  konca týždňa (najneskôr vtedy bude opäť zasadať krízový štáb). Situácia sa bude aj naďalej sledovať a v prípade zhoršeného vývoja je župa pripravená pristúpiť k prísnejším opatreniam. Ku konkrétnym opatreniam pristúpili aj jednotlivé mestá, ktoré informovali o obmedzeniach i výzvach smerom k obyvateľstvu.

Výzva smerom k obyvateľom

Na základe pokynov Sekcie riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v súvislosti so šírením koronavírusu COVID – 19 mesto Martin vyzýva obyvateľov mesta na prísne dodržiavanie hygienických pravidiel a prijíma viacero mimoriadnych opatrení.

Vzhľadom na stúpajúci počet nakazených koronavírusom COVID – 19 na Slovensku mesto Martin odporúča fyzickým a právnickým osobám pôsobiacim na svojom území obmedziť organizovanie hromadných podujatí, a zároveň tiež odporúča pristúpiť k zrušeniu organizovania spoločenských, kultúrnych a športových podujatí. V prípade organizácie podujatia, kde sa predpokladá účasť viacerých osôb žiadame o zabezpečenie opatrení, ktoré zabránia potenciálnemu šíreniu akéhokoľvek vírusu. Zároveň tiež odporúčame prísne dodržiavanie hygienických pravidiel a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uvedených na odkaze TU

Zákazy v Ružomberku

Vedenie mesta Ružomberok zvolalo mimoriadne zasadanie Krízového štábu mesta s cieľom prijať také kroky, ktoré budú viesť k ochrane obyvateľov mesta v súvislosti s možným nebezpečenstvom nákazy vírusom 2019-NCOV.

Mesto Ružomberok s okamžitou platnosťou:

– zakazuje organizovanie kultúrno-spoločenských udalostí, organizovaných v území mesta Ružomberok vrátane premietania filmov, koncertov, besied…;
-zakazuje účasť publika na športových zápasoch MBK Ružomberok a MFK Ružomberok;
-ukončuje prevádzku Mestskej plavárne;
– zakazuje organizovať školské podujatia vrátane výletov, táborov, exkurzií…;
– požiada spoločnosť ARRIVA o hĺbkovú dezinfekciu vozidiel MAD;
– zakazuje účasť verejnosti na rokovaniach Mestského zastupiteľstva;
– prikazuje zamestnancom klientskeho centra Mestského úradu nosiť pri svojej funckií ochranné rúšky.

Platnosť všetkých bodov je od 9. marca 2020 8:00 do odvolania.

Zdroj:   Martina Remencová, kancelária predsedníčky ŽSKZuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin, Viktor Mydlo, hovorca mesta Ružomberok

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Môj sen, Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Napriek tomu, že sa narodili do vylúčenej rómskej komunity, deti z lokality Bambusky – Martin …