nedeľa - 19. mája, 2024
, Výstava Jána Mráza: Portréty, autoportréty a…

Výstava Jána Mráza: Portréty, autoportréty a…

Pozývame Vás na výstavu akademického maliara Jána Mráza, ktorý vystavuje v Turčianskej galérií od 6. augusta do 6. septembra.

Ján Mráz je významný akademický maliar, grafik, publicista. Pôvodom rodák z Ružomberku, žije a pôsobí v Mníchove už od roku 1968.

Počas štúdií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave prešiel Ján Mráz rukami viacerých významných výtvarných umelcov, ktorí zanechali vplyv na jeho dielach. Cez ateliér Dezidera Millyho, ktorého signifikantné prvky výstavby krajiny nájdeme aj v dielach autora, prešiel do ateliéru Ladislava Čemického. Následne pokračoval pod vedením Jána Mudrocha, ktorého vplyv pastóznej maľby je evidentný. Od Mudrocha prešiel do ateliéru monumentálnej maľby Petra Matejku, ktorý ho utvrdil pri práci s farbou a vnútorným svetlom. Svoje štúdium však zavŕšil na odbore grafiky u profesora Vincenta Hložníka, ktorého vplyv je evidentný najmä v jeho blokovej kresbe a grafike, ktorá vyústila k spolupráci s knižným vydavateľstvom Mladé letá a neskôr po emigrácií v spolupráci s japonským vydavateľstvo GAKKEN.

Portrétová maľba sa stala ťažiskom posledných rokov umelcovej tvorby. Hoci diela Jána Mráza nepatria medzi vysoké umenie, ktoré nastoľuje otázky a hľadá odpovede, pre autora je najdôležitejšie to, že ho jeho práca napĺňa a je rád, že zaujala aj široké okolie. Svoje práce vystavoval v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku, USA, Kanade, Japonsku a neobišiel ani Slovensko – v niekdajšom Dome zahraničných Slovákov v Bratislave otváral výstavu jeho tvorby vtedajší prezident SR Rudolf Schuster. Vystavoval aj v rodnom Ružomberku – v Liptovskom múzeu, v Martine v Matici slovenskej, ako aj v Slovenskom komornom divadle.

V tvorbe Jána Mráza máme možnosť vidieť množstvo portrétov samotného autora. Mnohí by si mysleli, že ide o istý prejav egocentrizmu, ale Ján Mráz prezentuje svoje autoportréty ako spôsob štúdií a skúšania množstva variácií pri zobrazení.

Ako povedal Charles Dickens: ,,Sú len dva štýly portrétov: vážny a tváriaci sa.“ Aj s týmito limitmi je však možné zobraziť ich celú škálu.

Výstava je súčasťou Národných matičných slávností a dlhodobého projektu Turčianskej galérie – Slovenský svet vizuálneho umenia.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *