piatok - 1. decembra, 2023
, Výstava Karola Kállaya v kaštieli Oščadnica pri príležitosti jeho nedožitých 90-tych narodenín

Výstava Karola Kállaya v kaštieli Oščadnica pri príležitosti jeho nedožitých 90-tych narodenín

Kysucká galéria v Oščadnici a Turčianska galéria v Martine Vás pozývajú na výstavu Súvislosti Karola Kállaya, ktorá potrvá od štvrtku 8. septembra do štvrtku 27. októbra v priestoroch kaštieľa Oščadnica. Kurátorom výstavy je Marián Pauer. 

Svetoznámy fotograf Karol Kállay sa narodil 26. apríla 1926 v Čadci. Pri príležitosti jeho nedožitých deväťdesiatych narodenín pripravila Kysucká galéria v Oščadnici v spolupráci s Turčianskou galériou v Martine jeho autorskú výstavu – Súvislosti. Predstavuje výber cca šesťdesiatich čiernobielych fotografií publikovaných v poslednej rovnomennej autorovej knihe.

Karol Kállay spoločne s kurátorom výstavy Mariánom Pauerom takmer rok vyberali dvojice fotografií na základe ich vnútornej alebo vonkajšej  súvislosti, ktoré mali buď rovnaký motív, alebo vytvárali kontrapunkt, alebo boli tonálne podobné. Svojská poetika, hra s geometriou svetla a tieňa, symbolika, zachytenie situácií, ktoré zdanlivo nesúvisia… To všetko vytvára zvláštne premostenie času a priestoru. Nielen tým, čo je na fotografiách, ale najmä tým, čo skrývajú, naznačujú, a najmä tým, čo v človeku vyvolávajú. Výstižne charakterizovala tvorbu Karola Kállaya Elena Ťapajová v recenzii poslednej autorovej knihy „Kállayove fotografie sú akési fotoromány v skratke. Vyvolávajú spomienky, ale aj inšpirujú k rozprávaniu príbehov, ktoré sa možno stali, alebo mohli stať. Najmä však nútia hľadať súvislosti. A zamýšľať sa nad krajinou i ľuďmi u nás i inde, kedysi a dnes, či životom a časom vôbec, bez ohľadu na mapu a kalendár.“

Ing. Karol Kállay sa narodil v roku 1926 v Čadci. Po štúdiách na Vysokej škole ekonomickej a Univerzite Komenského v Bratislave sa rozhodol profesionálne venovať fotografii. Od polovice päťdesiatych rokov fotografoval pre časopis Móda, neskôr pre ďalšie módne a zahraničné magazíny. Svojim rozsiahlym celoživotným dielom zasiahol do viacerých fotografických odborov, no jeho talent sa najviac prejavil vo fotografickej reportáži. Vo svojej tvorbe stmelil do jednoty osobného konceptu impulzy dobových estetických pohybov a humanistickú orientáciu. Tak vytvoril dielo, ktoré ho zaraďuje na popredné miesto v našej fotografii a znamená prínos aj do svetovej tvorby. Vydal vyše štyri desiatky obrazových publikácií. Za svoju tvorbu získal viacero prestížnych ocenení. V roku 1970 mu Medzinárodná federácia fotografického umenia (FIAP) udelila titul Excellence FIAP. Za publikáciu Los Angeles získal v roku 1984 cenu UNESCO. V roku 1992 mu redakcia magazínu GEO v Hamburgu udelila titul Fotograf roka, stal sa členom agentúry Bilderberg. V roku 1998 mu prezident SR prepožičal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, v nasledujúcom roku získal Cenu Leopolda J. Danihelsa. V roku 2002 mu bola udelená Cena Tatra banky za umenie, o rok neskôr Krištáľové krídlo. V roku 2004 prevzal od Nadácie Slovak Gold Veľkú čestnú cenu desaťročia za umenie. Zomrel v Bratislave, 4. augusta 2012 vo veku 86 rokov.

, Výstava Karola Kállaya v kaštieli Oščadnica pri príležitosti jeho nedožitých 90-tych narodenín

Autor: Dagmar Matiašková Ferencová
Foto: oficiálny plagát

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *