piatok - 23. februára, 2024
Mäkkýše svetových oceánov, Výstava „Mäkkýše svetových oceánov“ prináša do Martina zbierku stoviek schránok lastúrníkov a ulitníkov

Výstava „Mäkkýše svetových oceánov“ prináša do Martina zbierku stoviek schránok lastúrníkov a ulitníkov

Poznáme to asi všetci. Počas návštev dovolenkových destinácií chodíme hore-dole po pláži a snažíme sa nájsť mušle, ktoré by boli peknou spomienkou alebo exotickou ozdobou našich príbytkov. Zamýšľate sa však nad tým, čo vlastne mušle sú? Odkiaľ sa tu vzali?

Viac o schránkach mäkkýšov sa dozviete na výstave Mäkkýše svetových oceánov, ktorú môžete navštíviť v Múzeu Andreja Kmeťa v termíne 12. 12. 2023 – 4. 2. 2024.

Mäkkýše svetových oceánov, Výstava „Mäkkýše svetových oceánov“ prináša do Martina zbierku stoviek schránok lastúrníkov a ulitníkov

Výstava priblíži rôznorodosť ulitníkov a lastúrnikov, ich zaujímavé tvary, sfarbenie, konštrukciu ulít. Vo výstavných priestoroch si možno pozrieť umelo vytvorené dno oceánu, ktoré návštevníkov oboznámi s prostredím, v ktorom bezprostredne žijú. Jeho súčasťou sú i koraly, morské huby, ježovky, hviezdice a iné morské živočíchy.

Návštevníci uvidia stovky druhov schránok – mušlí a dozvedia sa zaujímavosti o jednotlivých taxonomických vetvách týchto krásnych živočíchov. Oboznámia sa s históriou lovu a zberu mušlí, ako aj s ich využitím. Taktiež môžu obdivovať vybrané morské živočíchy ako kraby, ježovky a iné. Výstava poskytne aj obrázky živočíchov v ich prostredí.

Zberateľ Milan Berešík sa o prírodu zaujímal už od malička. Tento záujem ho viedol k štúdiu špeciálneho chovateľstva v Prahe. Celý profesionálny život pôsobí ako herpetológ v Národnej zoologickej záhrade Bojnice, kde sa stará o hady a ďalšie plazy.

Svoju zbierku založil Milan Berešík pred takmer tridsiatimi rokmi. Dopomohla mu k tomu vášeň k cestovaniu. Na svojich expedíciách nielen spoznával, ale aj zhromažďoval zaujímavé druhy. Z viacerých exotických ciest si priniesol odhadom tritisíc unikátnych mušlí, neodmietne však ani kúsky získané výmenou medzi zberateľmi, darom od cestovateľov a vo veľkej miere i nákupom od obchodníkov, zberateľov a od domorodých obyvateľov.

Počas rokov rozširoval svoju zbierku a stal sa členom Českého klubu sběratelů lastur. Aktuálne sa jeho zbierka skladá zo stovky druhov ulít a lastúr rôznych tvarov a veľkostí od 1 do 70 centimetrov a rozrastá sa aj o iné morské živočíchy. Vystavované druhy sa vyskytujú hlavne v teplejších oblastiach oceánov a morí – v Indickom oceáne, Karibiku, Indočíne, Filipínach, Oceánii, ale aj Stredozemnom mori či okolí Afriky.

Zdroj: TS, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …