nedeľa - 14. júla, 2024
, Výstava Milana Guštara – Uvnitř / Inside v Galérii ± 0,0 v Žiline

Výstava Milana Guštara – Uvnitř / Inside v Galérii ± 0,0 v Žiline

Galéria Plusmínusnula Vás pozýva na otvorenie výstavy Milana Guštara s názvom Uvnitř/Inside, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 2. júna o 17.00 hod. v priestoroch Galérie Plusmínusnula v Novej Synagóge. Výstava potrvá do 3. júla.

Napätie medzi estetikou a matematickými či fyzikálnymi princípmi. Proces tvorby, na počiatku ktorého je rovnica a výpočet. Milan Guštar vyštudoval elektroniku, informatiku a aplikovanú matematiku. Algoritmické a generatívne postupy využíva v hudobných alebo vizuálnych kompozíciách a intermediálnych inštaláciách. Uvnitř je názov Guštarovho štúdia a vydavateľstva, a tiež jeho prvej výstavy na Slovensku v galérii Plusmínusnula.

Milan Guštar (1963) je organológ, skladateľ, konštruktér elektronických a elektroakustických zariadení, tvorca zvukových prostredí, interaktívnych systémov a počítačových programov. Napriek tomu, že vo svojich dielach pracuje s veľmi striktnými algoritmickými postupmi, jeho tvorba ako celok si uchováva dojem akejsi tajomnosti. Guštarov prístup je označovaný ako pytagorejský, používa matematiku ako základný princíp organizácie vecí. A to vo svojich hudobných a zvukových kompozíciách, ale aj vizuálnych dielach. Jeho grafiky sú partitúrami k jeho hudbe, no často fungujú aj samostatne ako vyjadrenia matematických rovníc alebo geometrických princípov. To sa prelína so sériou fotografií, kde hľadá v reálnom prostredí súvisiace geometrické tvary. Niektoré digitálne tlače pracujú s textom, no tie sú nakoniec tiež vyjadrením číselných vzťahov. V Guštarovom diele sa objavuje napätie medzi poriadkom a chaosom, ktoré preňho vo zvuku vyjadruje sínusová vlna a biely šum. A tiež prázdnota a ticho, často vo vzťahu k meditácii a zenu.

Autor: Katarína Gatialová
Foto: facebook.com/Milan Guštara – Uvnitř/Inside

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *