streda - 24. apríla, 2024
, Výstava Monstrozoo-freako: Mi vravia, že som zvláštny človek, tak si aj zvláštne kreslím

Výstava Monstrozoo-freako: Mi vravia, že som zvláštny človek, tak si aj zvláštne kreslím

Pre priateľov výtvarného umenia je pripravená ďalšia zaujímavá výstava diel mladého autora Eduarda Jakubca s názvom „Monstrozoo-freako“, ktorej vernisáž sa uskutoční  v piatok 17. februára o 17:00 v priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. 

Namiesto strohého zhrnutia Jakubcovej tvorby a výstavy, nám samotný autor ponúka prostý a úprimný prehľad svojho životného príbehu, ktorý formoval a stále formuje jeho tvorbu. Som sa narodil v Martine. Som bol najskorej malý a tak som rástol a som si kreslil. Keď som bol malý mal som malú nohu… tá rástla so mnou a tak mám štandardnú 42-43. Som chodil do školy a ma ovplyvňovali… všetci (tu je špeci vďaka… že som si mal na čo spomenúť- ZUŠ). Som si kreslil najskôr len tak a potom aj do šuflíka… tak som si rástol až som musel ísť na strednú školu. Som spravil prijímačky a som išiel na ŠUV-ku do Kremnice (Škola úžitkového výtvarníctva – spoznal som tam fajn ľudí, som vtedy nevedel ako život frčí. Tak som si nevážil) a tam som si kreslil a maľoval a pomaly to zabúdal. Som sa nesnažil no absolvoval som a zmaturoval (som oľutoval teraz). Som chcel byť človekom a dospelákom. Som bol dospelák-dieťa. No, pokračoval som. Som študoval na Univerzite Mateja Bela. Som začal na Fakulte humanitných vied, ale skončil som na Fakulte pedagogickej – ako Učiteľ výtvarného umenia – tam som sa už snažil a tak som vyštudoval (udiali sa veci… pohovorím iba v zátvorke o nich… som sa spamätal… som pochopil… som asi vyzrel som a prehodnotil ego… SOM) Som teda Magister… som človek – dieťa.“

„Tak si kreslím a tak som sa dostal do TKS-ka (Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine – poďakovanie patrí všetkým, čo do mňa zasiali… nie menovite… aj sa museli hanbiť… som ublížil). Som sa chcel odprezentovať v rodnom Turci. Mi vravia, že som zvláštny človek. Tak si aj zvláštne kreslím. Výstava Monstrozoo-freako je moja výpoveď, je miestami morbídna. Miestami vtipná, miestami neotesaná. Miestami o mne, miestami o veciach iných ako o mne… spoločné pojítko je môj pohľad, moje stanovisko-tvorba. Niektoré práce sú staršie, iné novšie. Podstatou je vplyv literatúry, tá sa stala pre mňa podstatnou. Okrem iného. Ide o kontrast všedného a nevšedného. Je to zmierenie aj nezmierenie – je možno vulgárna (tá tvorba a tak aj tá výstava), ale možno aj infantilne hravá. Aké dojmy zanechá je v podstate na prijímateľovi… SOM chcel byť mediátor (nositeľ),“ predstavil svoju výstavu Eduard Jakubec.

Výstava bude verejnosti prístupná od 17. februára do 6. marca v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, tak si ju rozhodne nenechajte ujsť.

 , Výstava Monstrozoo-freako: Mi vravia, že som zvláštny človek, tak si aj zvláštne kreslím

zdroj: Turčianske kultúrne stredisko

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *