streda - 19. júna, 2024

Výstava škola moderného videnia

Výstava škola moderného videnia, bratislavská ŠUR 1928 — 1939 po prvýkrát predstaví diela pedagógov a študentov jednotlivých oddelení prvej umeleckej školy v Bratislave, ktorá je považovaná za jednu z najprogresívnejších kapitol vývinu umenia na Slovensku. Výstava je prínosom k mapovaniu kultúrneho historického diania v Bratislave, pretože ŠUR vo svojom období patrila k najznámejším európskym  pokračovateľom tradícií významnej školy Bauhas v Nemecku. Pri príležitosti 85. výročia založenia Školy umeleckých remesiel otvorí Múzeum mesta Bratislavy v spoluprací s FOTOFO a Stredoeurópskym domom fotografie výstavu venovanej odkazu tejto školy.

Medzi exponátmi výstavy nájdu návštevníci originály a kópie prác, ktoré umožňujú hlbšie nazrieť do dejín ŠUR. Výnimočný je originál kamery, ktorou nakrútil Karol Plicka film Zem spieva – historicky prvý ozvučený dokumentárny film v dejinách slovenskej kinematografie. Z odevného oddelenia predstaví svoje textilné návrhy z tridsiatych rokov minulého storočia František Malý. Po prvýkrát v histórií bude na Slovensku vystavená keramická misa Júlie Horovej – Kováčikovej, ktorá získala ocenenie v Paríži. K fotografickému oddeleniu nepochybne patria diela známych fotografov, Miloša Dohnányho a Jaromíra Funkeho. Pozoruhodná je aj typografia Vlada Bahnu a pôvodný nábytok Ľudovíta Fullu.

Súčasťou vernisáže je aj prezentácia novej knihy Škola moderného videnia,kurátorky výstavy Ivy Mojžišovej, ktorá vznikla v spolupráci Slovenského centra dizajnu a vydavateľstva Artforum.

Exponáty zapožičali: Národní muzeum Praha, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Moravská galerie v Brně , Slovenské národné múzeum – Múzeá v Martine , Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Múzeum mesta Bratislavy, Slovenský filmový ústav, Tekovské múzeum v Leviciach, múzeum dizajnu Slovenského centra dizajnu, Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, Univerzitná knižnica v Bratislave, Ján Miloslav Bahna, Slavomír Brezina,  Judita Csáderová, Ivan Hoffman , Ľubomír Longauer, Iva Mojžišová a Zuzana Šidlíková.

Výstava sa koná pod záštitou Milana  Ftáčnika,  primátora  hlavného mesta SR Bratislavy a Tatiany Rosovej, starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Výstava je verejnosti prístupná od 2. júla do 1. septembra 2013

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *