nedeľa - 3. decembra, 2023
, Výstavba tunela Višňové bude pokračovať
Foto: ŽSK

Výstavba tunela Višňové bude pokračovať

Výstavba tunela Višňové bude pokračovať. Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky ohlásilo víťazného uchádzača, ktorým je spoločnosť SKANSKA. Ministerstvo dopravy SR dnes ohlásilo víťazného uchádzača v súťaži na dostavbu kľúčového úseku Višňové – Dubná skala, ktorého súčasťou je aj tunel Višňové. Je ním spoločnosť SKANSKA, ktorú vybrala odborná komisia.  

Prešlo už viac ako dvadsať rokov, dokedy sa začala raziť prieskumná štôlňa. ,,Dnes môžeme povedať, že vidíme svetlo na konci tunela. Na tento dôležitý úsek D1 v Žilinskom kraji netrpezlivo čakáme. Základný kameň sa poklepkával trikrát. A hoci sme na predchádzajúcu vládu vyvíjali tlak, aby úsek Višnové -Dubná skala zaradili na zoznam priorít, nedočkali sme sa odozvy. Keď som bola na kontrole v tuneli Višňové pred necelými dvomi rokmi, zdalo sa, že nechýba veľa. Práce však zastali, čo so sebou prinieslo ďalšie predraženie a odsunutie termínu dokončenia. Ľudia stoja naďalej denne v nekonečných kolónach popod Strečno a doprava často kolabuje aj priamo v krajskom meste Žilina,“ povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Pred pár dňami bol do prevádzky spustený úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka spolu s diaľničným privádzačom Lietavská Lúčka – Žilina a križovatkou Lietavská Lúčka. Nový úsek bude plniť funkciu južného obchvatu mesta Žilina. Až spolu s nadväzujúcim úsekom Višnové – Dubná skala by mali priniesť odľahčeniu dopravnej situácie v krajskom meste  Žilina ako i celom Žilinskom kraji.

,,Pevne verím, že dnes nejde len o symbolický akt ukľudnenia obyvateľov vyhlásením víťaza, ale po povinnej kontrole dôjde čo najskôr k podpisu tejto zmluvy, práce sa rozbehnú a  v dohľadnej dobe sa podarí stavbu konečne dokončiť. Prinesie to vytúženú úľavu všetkým motoristom, skvalitní dopravnú mobilitu a zlepší život v našom kraji. A verím, že sa čoskoro  dočkáme aj niekoľkotýždňov sľubovaného  podpisu zmluvy na výstavbu vysúťaženého úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná. Držme si palce,“ uzavrela Jurinová.

 Projekt tunela bude financovaný z eurofondov. Práce by mali byť ukončené najneskôr do konca roka 2023.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

V zápase tretieho kola 2. hokejovej ligy Martin hostil tím Senice vyskladaný z hráčov, ktorí …