utorok - 18. júna, 2024
, Vyvŕšil sa na mŕtvych

Vyvŕšil sa na mŕtvych

Martin – Neznámy vandal poškodil  v noci z 27. na 28. júla na Národnom cintoríne v Martine  13 hrobov. Policajný zbor SR po ňom pátra a vyčísľuje škody. V prípade jeho odhalenia a dokázania viny mu za prečin hanobenia miesta posledného odpočinku hrozí trest odňatia slobody až dva roky.

Polícia vyzýva širokú verejnosť, prípadných svedkov udalosti, aby akékoľvek informácie k predmetnému skutku oznámili na bezplatné telefónne číslo 158, alebo najbližší útvar Policajného zboru.

Zadeľoval som prácu na cintoríne našim brigádnikom, ktorí tam pracujú a s hrôzou som zistil, čo sa stalo. V tom čase tam už boli rodinní príslušníci ľudí, ktorí odpočívajú v tých hroboch. Bol to evidentne vandalizmus – tie náhrobné kamene sú doslova rozdrvené, je to naozaj nedôstojné,“ opísal situáciu viceprimátor mesta Alexander Lilge. Dodal, že je to nepríjemná situácia, ale keďže tie hroby nepatria do kompetencie mesta, budú si to majitelia musieť vyriešiť cez poistku – ak majú nejakú uzatvorenú. „Privádza nás to na myšlienku, ako poistiť a ochrániť hroby, ktoré sú v našej správe, pred takýmto vandalizmom,“ zamyslel sa Lilge.

Podľa našich informácií je zatiaľ na Slovensku len jedna poisťovňa, ktorá má vo svojej ponuke aj poistenie miest posledného odpočinku.

Národný cintorín je v rekonštrukcii už niekoľko mesiacov. „Najskôr sme zmenili absolútne nevyhovujúcu dlažbu a vymenili osvetlenie. Rozhodne bude zakázaný prejazd dopravnými prostriedkami po nových chodníkoch. Firmy si to budú musieť zabezpečiť iným spôsobom,“ dodal viceprimátor. Druhá časť rekonštrukcie sa týkala kamerového systému, ozvučenia, mobiliáru a čiastočne aj opravy plota, ktorá pokračuje rekonštrukciou domu smútku. „Týmto budem považovať rekonštrukciu našej národnej kultúrnej pamiatky na dlhšiu dobu za skončenú,“ uzavrel tému Alexander Lilge. Mesto získalo peniaze na rekonštrukciu z ministerstva kultúry ale vyčlenil na to aj vlastné zdroje.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: PZSR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *