piatok - 23. februára, 2024
, Vzájomný vzťah detí a rodičov je niekedy najväčšou odmenou

Vzájomný vzťah detí a rodičov je niekedy najväčšou odmenou

Ako rodičia vkladáte do svojich ratolestí lásku, porozumenie, ochranu, bezpečie a pocit zázemia. Lenže s pribúdajúcim vekom sa karta môže obrátiť a od detí budete očakávať, že vás v bezvládnych chvíľach podržia, tak ako ste to robili vy. Žiaľ to nie je samozrejmosť. V minulosti sa to ani tak neriešilo a každý mal presne stanovené hranice vo svojej mysli. Možno to bolo dobou, inou výchovou, alebo aj prístupom. Starostlivosť o vlastných rodičov vo vysokom veku bola asi základná morálna povinnosť a samozrejmosť.

Dnes do svojich detí vkladajú rodičia naozaj veľa. Niektoré majú všetko, po čom zatúžia. Vlastnú izbu a v nej moderný detský nábytok, dostatok oblečenia a hračiek na zábavu. To sú také bežné veci, ktoré patria ešte k tým štandardom a základným potrebám, na ktoré má nárok aj dieťa. Lenže niekedy vkladajú do svojich detí rodičia aj veľké úsilie, nervy, peniaze a hlavne čas. Popri tom sa vzdávajú svojich vlastných prianí a túžob. Z takéhoto uhľa pohľadu to môžeme brať ako povinnosť rodičov, ktorí deti mať chceli. Ak  si to po určitom veku otočíme, táto povinnosť sa na mnohé deti neprenáša.

Nejde ani tak o to, aby sme si svojou dôkladnou starostlivosťou zabezpečovali sľubnú budúcnosť. Hlavné je, aby sme boli vlastným deťom príkladom, ako majú v dospelosti pristupovať k týmto veciam. Berme to ako jednostranný proces, v ktorom nezohráva dôležitú úlohu odmena. Aj deti dávajú svoji rodičom veľmi veľa, len si to možno ľudia v mnohých prípadoch ani neuvedomujú.  Radosť z pohára KeepCup, ktorý možno ocení aj celá rodina, objatia a vyznania lásky, nezmyselné slovíčka, prvé kroky, úspechy v škole a veľa iných príkladov.

Ak máte ako rodič pocit, že vám vaše dieťa niečo dlhuje a očakávate z jeho strany záujem, môže to byť spôsobené tým, že ste počas spoločných chvíľ s deťmi v mladšom veku nedostávali spomínané odmeny v akejkoľvek podobe. „Nejašili“ ste sa na príjemnej korkovej podlahe a nerobili tie nezmyselné hlúposti, ktoré dodávajú deťom neskutočnú energiu a rodičom radosť zo života. Skúste brať tieto vzájomné vzťahy úplne inak a užívajte si spoločné chvíle pokiaľ je to možné. Nakoniec aj takýmto spôsobom vypestujete možno u svojich detí dobré návyky, ktoré vám v staršom veku dobre poslúžia.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *