streda - 19. júna, 2024
, Vzájomný vzťah detí a rodičov je niekedy najväčšou odmenou

Vzájomný vzťah detí a rodičov je niekedy najväčšou odmenou

Ako rodičia vkladáte do svojich ratolestí lásku, porozumenie, ochranu, bezpečie a pocit zázemia. Lenže s pribúdajúcim vekom sa karta môže obrátiť a od detí budete očakávať, že vás v bezvládnych chvíľach podržia, tak ako ste to robili vy. Žiaľ to nie je samozrejmosť. V minulosti sa to ani tak neriešilo a každý mal presne stanovené hranice vo svojej mysli. Možno to bolo dobou, inou výchovou, alebo aj prístupom. Starostlivosť o vlastných rodičov vo vysokom veku bola asi základná morálna povinnosť a samozrejmosť.

Dnes do svojich detí vkladajú rodičia naozaj veľa. Niektoré majú všetko, po čom zatúžia. Vlastnú izbu a v nej moderný detský nábytok, dostatok oblečenia a hračiek na zábavu. To sú také bežné veci, ktoré patria ešte k tým štandardom a základným potrebám, na ktoré má nárok aj dieťa. Lenže niekedy vkladajú do svojich detí rodičia aj veľké úsilie, nervy, peniaze a hlavne čas. Popri tom sa vzdávajú svojich vlastných prianí a túžob. Z takéhoto uhľa pohľadu to môžeme brať ako povinnosť rodičov, ktorí deti mať chceli. Ak  si to po určitom veku otočíme, táto povinnosť sa na mnohé deti neprenáša.

Nejde ani tak o to, aby sme si svojou dôkladnou starostlivosťou zabezpečovali sľubnú budúcnosť. Hlavné je, aby sme boli vlastným deťom príkladom, ako majú v dospelosti pristupovať k týmto veciam. Berme to ako jednostranný proces, v ktorom nezohráva dôležitú úlohu odmena. Aj deti dávajú svoji rodičom veľmi veľa, len si to možno ľudia v mnohých prípadoch ani neuvedomujú.  Radosť z pohára KeepCup, ktorý možno ocení aj celá rodina, objatia a vyznania lásky, nezmyselné slovíčka, prvé kroky, úspechy v škole a veľa iných príkladov.

Ak máte ako rodič pocit, že vám vaše dieťa niečo dlhuje a očakávate z jeho strany záujem, môže to byť spôsobené tým, že ste počas spoločných chvíľ s deťmi v mladšom veku nedostávali spomínané odmeny v akejkoľvek podobe. „Nejašili“ ste sa na príjemnej korkovej podlahe a nerobili tie nezmyselné hlúposti, ktoré dodávajú deťom neskutočnú energiu a rodičom radosť zo života. Skúste brať tieto vzájomné vzťahy úplne inak a užívajte si spoločné chvíle pokiaľ je to možné. Nakoniec aj takýmto spôsobom vypestujete možno u svojich detí dobré návyky, ktoré vám v staršom veku dobre poslúžia.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *