pondelok - 22. apríla, 2024
, Poruchy spánku nie je dobré podceňovať

Poruchy spánku nie je dobré podceňovať

O spánku sa toho popísalo už veľa a mnohé literatúry sa snažia svojim čitateľom poradiť, ako lepšie spať. Nie je na tom nič zlé, a každá rada je „nad zlato“. Lenže v niektorých prípadoch sa stačí lepšie pozrieť na svoj súčasný životný štýl a hneď je nám jasné, v čom spočíva podstata celého problému.

Čo nám zhoršuje kvalitu spánku?

Na kvalitu spánku vplýva niekoľko faktorov a okrem iného sem patria aj rôzne ochorenia, ktoré nám neumožnia nerušené odpočívanie. Psychika, prípadná liečba bolestí zapríčinených vznikom konkrétneho ochorenia. Nedostatok fyzickej aktivity počas dňa, driemanie a krátke spánkové intervaly, hluk, zmena teplôt, intenzita osvetlenia a práca na dve zmeny. To sú najčastejšie príčiny, ktoré vedú ku vzniku spánkových porúch u jednotlivca.

Psychika

Psychika a jej stav úzko súvisia so spánkom. Kvalita spánku určuje dobrú psychickú pohodu človeka počas dňa, ale aj v opačnom poradí to má svoj význam. Od psychiky človeka a jeho duševného zdravia sa odvíja aj kvalita spánku. Ak sa tieto prirodzené biorytmy nejako narušia  a spánku je nedostatok, vznikajú mnohé problémy s nespavosťou, ktoré sa samozrejme musia odstrániť.

Prirodzená cesta alebo chémia

V mnohých prípadoch ľudia pri poruchách spánku siahajú po tabletkách na spanie, ktoré sú však vyrábané chemicky, čo môže niektoré orgány v tele časom poškodzovať. Hlavnou zložkou takýchto liekov je najčastejšie melatonín. V tele človeka prirodzene produkovaný hormón, ktorý reguluje spánok. Podobné účinky môže mať aj konkrétna drogéria, ktorá zaistí dokonale čisté prostredie. To na vás zapôsobí tým najlepším spôsobom a o probléme v spaní nie je už reč.

Na kvalitu spánku môže vplývať to, čo robíme niekoľko hodín pred ním. Teda bežná očista v sprchovom kúte, večera, pohyb a iné aktivity. Ak je to popíjanie, nie príliš vhodných tekutín s obsahom kofeínu, alebo fajčenie, nemôžeme sa čudovať, že nám to potom ide horšie. Telo počas spánku odpočíva a je v kľude. Pred spaním ho na takúto činnosť musíme teda aj adekvátne pripraviť. Mnohí ľudia si to uvedomujú až v zrelom veku, kedy je však už trochu neskoro.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *