piatok - 24. mája, 2024
, Pravidlá, ktoré by mohli znížiť produkovanie odpadu vo vašej domácnosti

Pravidlá, ktoré by mohli znížiť produkovanie odpadu vo vašej domácnosti

Produkcia odpadu je v prípade Slovenska na úrovni 9,5 milióna ton, pričom tento údaj je už niekoľko rokov starý. Zo štatistických údajov je asi jedna tretina odpadu produkovaná priemyslom (2,7 mil. ton ročne), v stavebníctve, pri dodávkach elektriny, plynu a inde. V porovnaní s EÚ sme na tom ešte celkom dobre, avšak tento výsledok nás nemôže nijako uspokojovať.

V prípade domácností to zrejme nebude tiež lichotivé  číslo, pretože z roku 2013 sa udáva priemerne vyprodukovaný odpad na jedného obyvateľa SR o váhe 304 kg. Dnes máme o 4 roky viac a odpadu zrejme neubudlo. Konzumná spoločnosť produkuje každým dňom niekoľko ton nového odpadu a tým, že sa stále ešte len učíme základy jeho triedenia to bude asi beh na dlhé trate. Možno by pomohlo niekoľko základných pravidiel, ktoré ak si osvojíme, môžu prispieť k jeho znižovaniu.

Dôležité rozhodnutia a kroky

Snažme sa využívať dôležité veci a to, čo nepotrebujeme ani nekupujme. Na prikrytie nám postačia kvalitné obliečky z prírodných vlákien. Zbytočné darčeky, akoby zadarmo, nechajme tam kde nám ich ponúkajú. Letáky a nezmyselné brožúrky si môžete prečítať a prelistovať aj na internete. Ušetríte tým niekoľko ton zbytočne vyprodukovaného odpadu. V prvom rade sa však musíte naučiť povedať nie aj v tomto smere. Recyklovanie odpadu je jedna vec, ale zabraňovaniu jeho tvorby druhá.

V mnohých domácnostiach máme množstvo vecí, ktoré ani nepotrebujeme. Skúste si zaobstarať kuchynský drôtený program a hneď sa vám uvoľní ďalší zbytočne zaprataný priestor. Efektívne využívanie a funkcie niektorých doplnkov sú na nezaplatenie. Tiež sa musíte vedieť rozhodnúť, či to všetko, čo okolo seba máte aj používate. Nepotrebným veciam dajte červenú, predajte ich, darujte ľuďom, ktorí ich skutočne potrebujú. Prestaňte sa pozerať na niektoré veci len cez ich hodnotu.

Vyhnite sa jednorazovým veciam. Hygiena je síce dôležitá, ale občas to už preháňame. Aj v domácom prostredí si hľadáme trvanlivé riešenia, ktoré nemusíme po krátkom čase meniť. Odolná dlažba do kuchyne z prírodných materiálov je len jedným z príkladov. Aj naši starí rodičia nosievali na nákupy jednu a tú istú plátennú tašku, ktorá vydržala dodnes. Vždy je to lepší variant ako všade prítomné plastové, igelitové vrecká a jednorazové tašky.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *