V porovnaní s rokom 2016 vzrástol vlani nielen počet pôrodov a narodených detí, ale žilinskú nemocnicu si vybrali pacientky aj na mnohé gynekologické operácie a zákroky. Primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina RobertFicek uviedol, že počet pacientok, ktoré na oddelení prijali, vzrástol medziročne o päť percent.
„Oproti roku 2016 u nás stúpla i operatíva, a tov iac ako o desať percent. Rozšírili sme spektrum laparoskopických operácií a tiež častých operácií poklesov panvového dna či úniku moču. Pacientkam sa snažíme maximálne vychádzať v ústrety a pomáhať im, preto sme zriadili aj poradňu pre tieto poruchy. Lekár si tu pacientky dôkladne vyšetrí, naplánuje operáciu a sú potom lepšie pripravené,“ informoval R. Ficek.
Veľmi časté sú podľa jeho slov práve laparoskopické operácie. „Či už ide o vybratie maternice, operácie myómov, cýst alebo mimomaternicové tehotenstvá. Máme skúsených lekárov a sestry, ktoré sa o pacientky dôkladne starajú, vlani sme takto úspešne zrealizovali 2200 operácií a zákrokov, čo je z hľadiska operatívy veľmi vysoké číslo. Ak neberieme do úvahy víkendy, ide približne o osem operácií alebo zákrokov za deň,“ dodal.
Nárast sa prejavil aj v počte mamičiek, pôrod v Žiline absolvovalo 1518 z nich a na svet priviedli spolu 1541 bábätiek. „V žilinskej nemocnici prišlo na svet o 135 detí viac ako pred rokom, máme výborné novorodenecké oddelenie, ktoré v niektorých nemocniciach, bohužiaľ, chýba, takže starostlivosť o mamičku a dieťa je u nás na prvom mieste. Ide o citlivé chvíle, preto sme radi, že od 1. februára ani v našej nemocnici neplatia oteckovia poplatok za prítomnosť pri pôrode a rovnako je bezplatné podanie epidurálu, ak to zdravotný stav mamičky dovoľuje,“ vysvetlil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. Zároveň však zdôraznil, že epidurál nie je preplácaný poisťovňami, zaplatia ho tak nemocnice z vlastných zdrojov. „Cieľom by preto malo byť zahrnúť podanie epidurálu do výkonov hradených zo zdravotného poistenia, je potrebné otvoriť diskusiu aj na túto tému,“ uviedol.