utorok - 21. mája, 2024
, Zabezpečovacie práce v spustošenej Vrátnej doline pokračujú

Zabezpečovacie práce v spustošenej Vrátnej doline pokračujú

Žilina, 1. august – Od prívalovej vlny, ktorá sa prehnala Vrátnou dolinou a zanechala za sebou spúšť, ubehli takmer dva týždne. Okrem záchranárskych a zabezpečovacích prác sa pokračuje aj v odpratávaní sute a kameňov, ktoré zavalili Chatu Vrátna. Zo strany župy a Správy ciest ŽSK sa uplynulé dni niesli najmä v realizácii zabezpečovacích prác na ceste III. triedy. Z dôvodu vážneho poškodenia cesty a hrozby jej ďalšej devastácie bola doprava do tohto územia obmedzená a celá Vrátna dolina bola pre návštevníkov niekoľko dní uzavretá. „Najvyššie úsilie bolo vynaložené na stabilizáciu prepadnutého úseku cesty v Tiesňavách, keďže tadiaľto vedie jediná prístupová cesta do celej Vrátnej doliny, Štefanovej aj na Sokolie. Práce na sanácii poškodených častí cesty pokročili tak, že v utorok 29. júla od 19:30 bola uvoľnená doprava aj pre návštevníkov a pravidelnú autobusovú dopravu,“ informoval župan Juraj Blanár.

, Zabezpečovacie práce v spustošenej Vrátnej doline pokračujúDobrou správou je aj odsúhlasenie prvej časti finančnej pomoci z Vlády SR na odstránenie následkov živelnej pohromy vo Vrátnej doline. Z celkových 3,06 milióna eur získal Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) 1,8 milióna eur a obec Terchová 1,26 milióna eur. Aj preto v súčasnosti naplno pokračujú práce na obnove oporných múrov v Tiesňavách a stabilizácii podložia cesty. „Najviac práce nás čaká v úseku od Starého dvora po Chatu Vrátna, kde na viacerých úsekoch je cesta úplne zničená. Správa ciest ŽSK realizuje prípravu obnovy cestného telesa, demontáže poškodených zvodidiel, čistenie priepustov a mostov,“ uviedol podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

V súčasnosti je od Starého dvora k Chate Vrátna doprava umožnená len pre stavebné mechanizmy. Jej sprístupnenie aj pre ostatnú dopravu je zatiaľ otázne. „Župa vyvíja maximálne úsilie na to, aby do zimnej prevádzky bola cesta obnovená až k Chate Vrátna. Všetko však záleží aj od počasia, ktoré nás môže v našich prácach obmedziť,“ dodal J. Štrba. Ten spolu so županom Jurajom Blanárom zároveň vyzval všetkých turistov, aby navštívili Terchovú, ktorá žije turizmom počas celého roka. „Chcel by som aj touto cestou upokojiť všetkých turistov a návštevníkov Terchovej, že situácia v samotnej obci, ako aj v častiach ako sú Diery, Štefanová či Starý dvor je bezpečná a sú dostupné aj pre cestovný ruch, ktorý tu funguje bez vážnejších problémov.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *