štvrtok - 20. júna, 2024
, Začína sa dvanásta Žilinská detská univerzita

Začína sa dvanásta Žilinská detská univerzita

Druhý júlový týždeň je už tradične na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) spojený s detskou univerzitou. Pre účastníkov, budúcich bakalárikov a inžinierikov, je opäť pripravený týždeň nabitý novými informáciami, ale aj zábavnými aktivitami. Na programe a organizácii 12. ročníka Žilinskej detskej univerzity sa podieľajú pedagógovia a študenti zo všetkých siedmich fakúlt UNIZA.

Žilinská detská univerzita 2016 sa bude konať v dňoch 11. júla až 15. júla v priestoroch Elektrotechnickej fakulty. Zúčastnia sa jej žiaci vo veku 8 až 12 rokov. Mladší absolvujú študijný program „Bakalárik“, študijný program „Inžinierik“ je určený pre žiakov 3. až 5. ročníka základnej školy. Plánovaných je 18 prednášok pre bakalárikov a 14 prednášok pre inžinierikov, ktoré budú doplnené praktickými ukážkami a cvičeniami v laboratóriách univerzity.

„Témy prednášok sú zamerané na oblasť fyziky, matematiky, elektrotechniky, informatiky, strojárstva, financií, požiarnej ochrany, a zároveň sú prispôsobené veku a záujmom detí. Priestor bude aj na diskusiu a doplňujúce otázky, aby si mladí študenti mohli vytvoriť dokonalú predstavu o prednášanej problematike,“ uviedol doc. PaedDr. Peter Hockicko, PhD., prodekan pre vzdelávanie z Elektrotechnickej fakulty UNIZA.

Prednášať sa bude napríklad o camere obscure, polovodičoch, dopravných stavbách, morzeovke, farebnom svetle či kryptografii. Súčasťou programu je aj stretnutie s primátorom mesta Žilina a exkurzia na Letisku Žilina. Starší inžinierikovia si počas štúdia môžu vybrať z desiatok tém, ktorú spracujú v „diplomovej práci“. Tá môže rozoberať napríklad problematiku farieb slnečného svetla, objasniť koľko trvá noc na Mesiaci, či prečo je dúha farebná a kruhová. Najlepšie vypracované témy budú vyhodnotené a odmenené. Pre priblíženie atmosféry skutočnej univerzity dostanú deti výkazy o štúdiu, kde budú uvedené všetky názvy tohtoročných prednášok a cvičení. Štúdium malých študentov bude ukončené slávnostnou promóciou. V čase konania Žilinskej detskej univerzity budú mladým účastníkom poskytnuté obedy a zabezpečený pitný režim a ovocie. Ku každej skupine sú priradení inštruktori, ktorých povinnosťou bude dbať najmä o bezpečnosť detí.

, Začína sa dvanásta Žilinská detská univerzita

Autor: Katarína Géčová/oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing
Foto: Žilinská univerzita v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *