streda - 24. apríla, 2024
, „Zašité“ podzemné priestory známych žilinských budov

„Zašité“ podzemné priestory známych žilinských budov

Turistická informačná kancelária mesta Žilina vás pozýva na potulku mestom „ZAŠITÉ“ PODZEMNÉ  PRIESTORY ZNÁMYCH ŽILINSKÝCH BUDOV, ktorá sa uskutoční v sobotu 30. apríla o 14.00 hod. Záujemcovia sa stretnú pred budovou Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina na Hlinkovom námestí.

Koncom apríla sa prejdeme po miestach, kde slnko nesvieti, po miestach kde sa diali tajné veci a kde sa ukrývali poklady aj ľudia. V sobotu 30. apríla sa ocitneme v suteréne budovy Lesy SR, dostaneme sa do tmavých podzemných chodieb, v ktorých v minulosti sídlili väznice. Okolo samotnej budovy je dosť historických nejasností, o jej pôvode máme len veľmi málo informácií. Nevieme zatiaľ o žiadnej zachovalej projektovej dokumentácii. Vie sa len, že budova bola postavená v období prvej polovice dvadsiateho storočia, pre účely vtedajšej justície.

Cely – kobky, sú pôvodné. Neslúžili na výkon trestu, ale na dočasné zadržanie vyšetrovaných. Obývaná lokalita obsahuje v územnom pláne rôzne požiadavky, napríklad aj požiadavky vyplývajúce zo záujmov obrany štátu, požiarnej ochrany, ochrany pred povodňami a civilnej ochrany obyvateľstva. Skúsime si nacvičiť, aké je to utekať do CO krytu, či si dokážeme natiahnuť plynovú masku a ako zachovať pokoj. Počas druhej svetovej vojny boli v Žiline ukryté pražské korunovačné klenoty, ak neviete kde to bolo poďte s nami na potulku.

Autor: Dominika Stránska
Foto: zilinsky-kraj.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *