piatok - 14. júna, 2024
dozinky, Žatevná veselica je už takmer za rohom! Múzeum slovenskej dediny pozýva na Dožinky
Foto: FB Múzeum slovenskej dediny

Žatevná veselica je už takmer za rohom! Múzeum slovenskej dediny pozýva na Dožinky

Príďte osláviť tohoročnú úrodu a pripomenúť si zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine. Dožinkovú slávnosť a ukážky poľnohospodárskych prác a strojov uvidíte v nedeľu 20. augusta 2023 v Múzeu slovenskej dediny počas podujatia Dožinky.

V programe, ktorý sa bude konať od 10.00 do 16.00 hod., predstaví folklórna skupina Lubená z Poluvsia zvyky zaužívané v minulosti pri poďakovaní sa za úrodu a vystroja dožinkovú veselicu. Do dožinkového sprievodu sa zapojí aj folklórny súbor Turiec z Martina, ktorý naučí záujemcov v tanečnej škole aj „sečkársky tanec“.

Návštevníci okrem iného uvidia ukážky niektorých poľnohospodárskych prác a historických strojov spojených so zberom a spracovaním obilia. Zoznámiť sa tak budú môcť s mlátením obilia na mláťačke, jeho čistením na rajtári alebo rezaním slamy na sečku kosovou rezačkou. Vyskúšať si budú môcť napríklad mletie obilia na kameni, žarnove alebo v stupe.

Súčasťou programu podujatia je aj letný cyklus aktivít Uč sa v múzeu! V spolupráci so ZO Slovenského zväzu záhradkárov Vrútky KB 22-68 sa tak návštevníci naučia viac o zbere úrody a príprave polí či sadov na zimné obdobie. Okrem praktických ukážok sa dozvedia aj o moderných postupoch záhradkárčenia s dôrazom na potrebu zachovania starých odrôd ovocia. Na šieste pokračovanie Záhradkárskych prednášok zavíta jedna z najväčších odborníčok na pomológiu na Slovensku Ing. Eva Šidová, PhD. a bývalý profesionálny ovocinár s dlhoročnou praxou a nadšený záhradkár Miloš Polcer. Vzdelávací cyklus Uč sa v múzeu! je realizovaný s finančnou podporou mesta Martin.

Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby a ukážky prípravy tradičných pokrmov. Tradičné jedlá a občerstvenie pre návštevníkov ponúkne aj znovuotvorená krčma z Oravskej Polhory.

O 13.30 hod. sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia ev. a. v. služby Božie.

dozinky, Žatevná veselica je už takmer za rohom! Múzeum slovenskej dediny pozýva na Dožinky

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Zdroj: TS, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …