piatok - 29. septembra, 2023
Muzeum slovenskej dediny, Zažite veľkonočné tradície tak ako ich (ne)poznáte!

Zažite veľkonočné tradície tak ako ich (ne)poznáte!

Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie, ešte nie sú minulosťou. Zažiť ich môžete v nedeľu 10. apríla 2022 od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Veľká noc na dedine. 

V programe o 10.30, 12.30 a 14.30 hod. Vám niektoré predveľkonočné a veľkonočné zvyky (napríklad vynášanie Moreny, prinášanie letečka či tradičnú veľkonočnú oblievačku) predstaví FS Lysec z Belej-Dulíc.

Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice, sa návštevníci a návštevníčky múzea budú môcť zoznámiť počas programovej nedele a priamo od výrobcov a výrobkýň si ich aj kúpiť.

Okrem kraslíc sú pripravené aj ukážky zdobenia medovníkov či pletenia korbáčov a predaj a výroba ľudovo-umeleckých a remeselníckych výrobkov.

Počas predveľkonočného pôstu sa v kuchyni nesmeli používať živočíšne tuky. Gazdinka tak bola odkázaná na rastlinný olej. Ako sa v minulosti získaval lisovaním, Vám ukážeme v oravskej olejárni.

Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané aj tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc. Do tvorivej dielne si, prosíme, doneste vlastné vyfúknuté alebo natvrdo uvarené vajíčka.

Muzeum slovenskej dediny, Zažite veľkonočné tradície tak ako ich (ne)poznáte!

Zdroj: Milena Kiripolská, SNM

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Parkovanie, Pozor! Zmena parkovania v Martine

Pozor! Zmena parkovania v Martine

Od októbra vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje státie motorových vozidiel na chodníkoch. Mestská polícia …