piatok - 14. júna, 2024
, Žilina bezplatne rozdá majiteľom rodinných domov kompostéry
Ilustračné foto

Žilina bezplatne rozdá majiteľom rodinných domov kompostéry

Mesto Žilina začalo bezplatne distribuovať ľuďom v rodinných domoch 5000 kompostérov, ktoré kúpilo za 186.000 eur. Ďalších 2000 kompostérov plánuje zaobstarať prostredníctvom eurofondov. 

Týmto krokom chce žilinská radnica znížiť podiel bioodpadu.

„Verím, že ľudia nové kompostéry privítajú a že i vďaka nim sa nebude znečisťovať okolie. Naším cieľom je podporiť správne nakladanie s biologicky rozložiteľnými odpadmi a kompostovanie sa javí ako najvhodnejší spôsob ich využitia,“ uviedol primátor Žiliny Igor Choma.

Začína sa v mestskej časti Mojšova Lúčka. „Obyvatelia podpíšu preberací protokol, že si kompostér prevzali alebo podpíšu čestné vyhlásenie, že o kompostér nemajú záujem, pretože kompostujú do vlastného,“ uviedol vedúci odboru životného prostredia Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Andrej Vidra.

Kompostér má objem 600 litrov, je vyrobený z recyklovaného a recyklovateľného plastu. Podľa Vidru je hrúbka stien päť milimetrov z dôvodu, aby sa dosiahol najvyšší efekt vhodnej okolnosti proti vnútornému tlaku a deformáciám. Odolný bude voči poveternostným vplyvom, teplote -40 až 80 stupňov Celzia a UV žiareniu. Mesto bude pokračovať s distribúciou kompostérov do mestských častí Bytčica, Trnové, Rosinky, Závodie, Žilinská Lehota, následne do mesta a na jednotlivé sídliská, na ktorých sa nachádzajú rodinné domy. Kompostéry by mali byť rozdistribuované do dvoch mesiacov.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *