pondelok - 22. júla, 2024
, Žilina bude znova žiariť modrou – symbolom autizmu!

Žilina bude znova žiariť modrou – symbolom autizmu!

Mesto Žilina pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme vyjadrí svoju solidaritu s autizmom modrým vysvietením Žilinskej radnice, Burianovej veže a Budatínskej veže. 2. apríla (v sobotu) bude v Žiline program, ktorý vás rozsvieti!

AREÁL BUDATÍNSKEHO HRADU
Pozývame všetkých, ktorí chcú vyjadriť solidaritu s ľuďmi s autizmom, do parku Budatínskeho hradu. Od 17.00 hod. si zahráme spoločne hradné hry (tandemové lyže, hod na cieľ, labyrint…) a počkáme si na zotmenie, kedy sa vysvieti veža Budatínskeho hradu namodro. Špeciálne budete mať možnosť prehliadnuť si Budatínsku vežu aj zvnútra – po minuloročnom veľkom záujme organizujeme spoločne s Považským múzeom v Žiline – večerné prehliadky opäť. Vstúpiť do veže budete môcť od 18.00 hod. do 19.00 hod.

MARIÁNSKE NÁMESTIE
Vyjadriť solidaritu s ľuďmi s autizmom môžeme prostredníctvom modrej farby akokoľvek. Napríklad aj prečítaním knižky v modrom obale. A na toto chce upozorniť kníhkupectvo Artforum svojim modrým výkladom. Keď pôjdete okolo, určite ho neprehliadnite. Po zotmení bude svietiť namodro aj Radnica mesta Žilina a Burianova veža.

Významná svetová organizácia AUTISM SPEAKS vedie od roku 2008 medzinárodnú kampaň LIGHT IT UP BLUE, čo v preklade znamená VYSVIEŤME TO NA MODRO. V tento deň významné budovy a pamätihodnosti po celom svete (Empire State Building, New York, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Kanada, Svetové obchodné centrum, Bahrain, Parlament v Budapešti…) budú vysvietené modrým svetlom. K tejto kampani sa každoročne pripája aj Slovensko. Modrá farba je farbou komunikácie a zároveň symbolom autizmu, vývinovej poruchy, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Modrá sa zároveň stala ústrednou farbou celosvetovej kampane LIGHT IT UP BLUE.

SPOSA –ŽR (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región) sa už po štvrtýkrát zapája do modrej kampane. Ku kampani sa pripája aj MESTO ŽILINA a POVAŽSKÉ MÚZEUM.

Autor: Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región
Foto: Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *