nedeľa - 16. júna, 2024
, Žilina je na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravená
Foto: FB/Mesto Žilina

Žilina je na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravená

Žilina je na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravená. Mesto disponuje dostatočnými zásobami ochranných pomôcok. V prípade potreby vie opäť aktivovať činnosť Krízového centra mesta Žilina, obnoviť informačnú telefonickú linku, online chat pre nepočujúcich, činnosť dobrovoľníckej služby pre ľudí v núdzi, ako aj Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory.

K dispozícii je osobitná informačná stránka: https://koronavirus.zilina.sk s užitočnými informáciami pre verejnosť. Prijímanie ďalších preventívnych opatrení nad rámec tých, ktoré ostávajú v platnosti, je plne v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva, pandemickej komisie a vlády SR. V prípade, že v súvislosti s nastupujúcou druhou vlnou budú prijímať ďalšie opatrenia, je mesto Žilina pripravené zabezpečiť ich plnenie. V utorok 18. augusta to skonštatoval Krízový štáb mesta Žilina, ktorý sa stretol na rokovaní za účasti zástupcu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme opäť aktivovali činnosť Krízového štábu mesta Žilina, kde sme sa aktuálne venovali novým epidemiologickým opatreniam, o ktorých v súvislosti so zasadnutím pandemickej komisie informovali masmédiá. Napriek tomu, že príslušné inštitúcie ešte nevydali oficiálne nariadenia, zvažujeme v meste všetky varianty. V prípade, že by sa epidemiologická situácia v meste zhoršila, chceme byť pripravení. Ďakujem všetkým občanom, ktorí ani v tomto relatívne pokojnom období nezabúdajú na preventívne opatrenia a chránia tak nielen seba, ale aj svoje okolie,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Epidemiológovia v čase pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 naďalej odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Do 1. septembra 2020 sa podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nebude meniť zoznam tzv. menej rizikových krajín. Vyšpecifikujú sa v nich však regióny, v ktorých sa v ostatnom období zhoršila epidemiologická situácia.

Na začiatku školského roka sa bude aj v žilinských školách vyžadovať od zákonných zástupcov čestné vyhlásenie, ktorého súčasťou bude dotazník – rodič v ňom uvedie, či sa dieťa od 17. augusta 2020 nachádzalo mimo územia SR alebo či sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň zákonný zástupca podpíše čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa. Ak bolo dieťa mimo SR alebo sa zúčastnilo hromadného podujatia, bude povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa a jeho blízkych žijúcich v spoločnej domácnosti. Ak sa u niektorého z nich vyskytnú počas najbližších 14 dní príznaky respiračného ochorenia, bude potrebné telefonicky informovať ošetrujúceho lekára.

Podľa nariadenia ÚVZ SR bude nosenie rúšok v triedach v prvých dvoch týždňoch školského roka povinné pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl. Naďalej nebude povinné v triedach pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl. Žiaci budú musieť rúška nosiť aj v interiérových priestoroch mimo tried.

Od 1. septembra do 1. októbra 2020 Ministerstvo zdravotníctva SR, ÚVZ SR a odborné konzílium neodporúčajú vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie organizovať hromadné podujatia. Zároveň na toto obdobie plánujú zakázať organizáciu hromadných podujatí nad 1 000 účastníkov v exteriéri, vrátane športových podujatí. Taktiež sa zakážu hromadné podujatia v interiéri nad 500 účastníkov. Rovnako je v pláne zakázať organizovanie všetkých interiérových podujatí po 23.00 hod. s výnimkou svadieb.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …