streda - 24. apríla, 2024
, Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily
Foto: Mesto Žilina

Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily

Prvé dva mesiace budú môcť v testovacej prevádzke zadarmo využívať Žilinčania, ale aj návštevníci krajského mesta nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Vďaka spolupráci mesta Žilina a spoločnosti Stredoslovenská energetika ju v pondelok 1. júna pri Mestskom úrade v Žiline otvorili a sprístupnili motoristom.

Záujem o udržateľné formy dopravy a elektromobilitu na Slovensku stále rastie. Žilina, ako moderné a dynamické mesto, sleduje aktuálne trendy, a preto sa v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou rozhodlo vybudovať ďalšiu nabíjaciu stanicu, ktorá umožní Žilinčanom a návštevníkom mesta nabíjať svoje elektromobily.

Elektromobilita je silnou súčasťou dopravy v budúcnosti. Príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisií a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som rád, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu so Stredoslovenskou energetikou a poskytnúť tak Žilinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta. Verím, že táto forma podpory elektromobility bude pre obyvateľov nášho mesta prínosom, zhodnotil primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Nabíjacia stanica je umiestnená pri Mestskom úrade v Žilina a pre záujemcov bude v dispozícii nepretržite. „Elektromobilita hýbe svetom čoraz viac a rovnako výraznejšie sa o nej hovorí aj na Slovensku. Verím, že elektromobil sa v budúcnosti stane súčasťou každej väčšej firmy a tiež domácností. Stredoslovenská energetika sa elektromobilite a jej podpore začala venovať už v minulosti. Ako jedna z vôbec prvých spoločností nakúpila päť malých mestských elektromobilov, ktoré začlenila do svojho vozového parku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc ako je táto v Žiline, sa máme v pláne aktívne podieľať na rozvoji nabíjacích staníc a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol na otvorení nabíjacej stanice generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Zdeněk Schraml.

Nabíjacia stanica EV Charger od spoločnosti Tesla Labs s. r. o. má výkon dvakrát 22 kW a môže súčasne nabíjať dve autá a dva elektrobicykle. Identifikácia je riešená cez RFID čipovú kartu a komunikácia s nabíjačkou prebieha prostredníctvom 3G SIM karty. Používateľ má možnosť využiť nabíjanie 11 kW zadarmo a 22 kW za poplatok. Doba nabíjania je max. štyri hodiny, po ich uplynutí je k dispozícii ešte 30-minútová časová rezerva na opustenie parkoviska.

Elektromobilitu rozvíja mesto Žilina od roku 2018. V rámci koncepcie rozvoja, ktorá zhodnocuje potenciál a možnosti zlepšenia súčasnej úrovne elektrickej, nízkouhlíkovej mobility, bolo navrhnutých niekoľko potenciálnych lokalít na umiestnenie nabíjacích staníc v meste v závislosti požiadaviek užívateľov. Jednou z lokalít vzhľadom na dostupné parkovacie kapacity bol aj mestský úrad. V súčasnosti sa v Žiline nachádzajú štyri verejne prístupné nabíjacie stanice a niekoľko s obmedzeným prístupom, napríklad pre klientov predajne, prípadne sú to firemné nabíjačky. Mesto vyhodnocuje aj ďalšie miesta pre umiestnenie elektrických nabíjačiek. Spolupráca bola dohodnutá aj so spoločnosťou Západoslovenská energetika, ktorá momentálne buduje nabíjacie stanice p1ri Zimnom štadióne. Okrem toho mesto rokuje aj s inými subjektami ohľadne budovania nabíjacích staníc najmä na sídliskách.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …