Nadšenci cyklistiky a ekologickej dopravy v Žiline sa môžu od 1. februára registrovať do systému zdieľania bicyklov.
Dôležitá je registrácia
Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej je systém pod značkou BikeKIA pripravený na spustenie a žilinská radnica čaká už len na priaznivé počasie. Systém aj bicykle majú podľa vedúceho oddelenia mobility Mestského úradu Ľuboša Slebodníka pripravené, spustenie plánujú predbežne na 1. apríla 2019. V prípade avizovaného dlhodobo zlepšeného počasia vyskladníme bicykle už skôr a Žilinčania ich tak budú môcť využívať. Podľa hovorkyne mesta sa môžu od februára záujemcovia zaregistrovať prostredníctvom webovej stránky www.bikekia.sk alebo cez mobilnú aplikáciu BikeKIA.
· iOS: https://bit.ly/2WtT28W
· Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.nextbike.arrivakia
Registrácia je zdarma, stačí zadať osobné údaje a údaje z platobnej karty. „Hoci bude žilinský bikesharing bezplatný, platobná karta je pri registrácii nutná kvôli možným sankciám za poškodenie či neskoré vrátenie bicykla,“ vysvetlil Slebodník s tým, že po registrácii si cyklista pomocou smartfónu otvorí bicykel zo stojanu.
Podpora ekológie a mobility
Užívatelia budú mať možnosť požičať si ho zdarma na jednu hodinu, a to viackrát za deň. Stačí ho vždy do hodiny vrátiť a požičať si ďalší. Projekt zastrešuje Nadácia automobilky pri Žiline, ktorá ho zafinancovala a vyberala dodávateľov systému a stavebných prác. „Nadácia dlhodobo podporuje výstavbu cyklociest v regióne, rovnako aj rozvoj športu. Preto bolo vybudovanie systému verejných bicyklov pre nás ďalším prirodzeným krokom. Dúfame, že ho Žilinčania príjmu s potešením a mestské bicykle budú pre nich príjemnou alternatívou k hromadnej doprave,“ podotkol správca nadácie Branislav Hadár.
Žilinským cyklistom bude k dispozícii 20 staníc, ktoré majú spolu 160 dokovacích stojanov so 120 bicyklami. Dokovacie stanice sú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta tak, aby pokryli dôležité dopravné uzly v meste. Počas prvotnej fázy projektu bude mesto využívanie jednotlivých staníc analyzovať a následne vyhodnotí lokality, do ktorých by bolo vhodné umiestniť ďalšie stanice. „Projekt bikesharingu je ukážkovým príkladom podpory mobility a ekologickej dopravy v meste. Žilinčanom, ale i návštevníkom mesta o chvíľu ponúkneme bezplatné využívanie bicyklov na krátke trasy. Pevne verím, že sa táto forma prepravy pre nich stane populárnou a obľúbenou. Vďaka bicyklu sa budú môcť pomerne rýchlo dopraviť, kam potrebujú bez toho, aby zaťažili ovzdušie výfukovými plynmi,“ uzavrel primátor Žiliny Peter Fiabáne.
Zdroj a foto: mesto Žilina