sobota - 15. júna, 2024
, Žilina zvýšila náklady na zimnú údržbu zhruba o 300.000 eur
Mesto Žilina je pripravené na zimnú údržbu ciest a chodníkov.

Žilina zvýšila náklady na zimnú údržbu zhruba o 300.000 eur

Mesto Žilina zabezpečuje prostredníctvom spoločnosti Žilinské komunikácie zimnú údržbu približne 255 kilometrov (km) ciest a po novom aj 220 km chodníkov. Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej preto musí riešiť nedostatok kapacít.

Potrené bolo navýšiť personálne, ale aj technické kapacity. „Vzrástol nám počet kilometrov chodníkov, o ktoré sa bude musieť samospráva v tomto roku postarať a zabezpečiť zimnú údržbu, čo sa odrazilo aj na financiách. Náklady na zimnú údržbu sme pre tento rok zvýšili zhruba o 300.000 eur,“ vysvetlil primátor Žiliny Peter Fiabáne s tým, že minulý rok minulo mesto na údržbu ciest 700.000 eur.

Najdôležitejšie trasy v meste sa budú čistiť prioritne, ďalšie časti mesta následne podľa schváleného operačného plánu zimnej údržby. „Budeme sa snažiť urobiť maximum a udržiavať čo najviac chodníkov. Keďže však platí nový zákon len od mája tohto roku, nedokázali sme zahrnúť do rozpočtu taký objem peňazí, ktorý by sme na údržbu ciest a chodníkov potrebovali. Preto budeme vykonávať zimnú údržbu v okolí bytových domov prednostne na hlavných chodníkoch,“ dodal žilinský primátor.

Zároveň požiadal o pomoc aj obyvateľov mesta pri odpratávaní snehu pri svojich domoch. Na zabezpečenie zjazdnosti vozoviek a chodníkov je pripravených 600 ton posypovej soli. „Žilinskí cestári majú k dispozícii šesť veľkých sypačov, štyri multikáry, tri traktory a dva UNC nakladače,“ informoval vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Žiline Peter Rolko.

Zdroj: TASR, mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …