streda - 24. apríla, 2024
, Žilinčania sa dočkajú novej cesty na Nový cintorín!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Žilinčania sa dočkajú novej cesty na Nový cintorín!

Informácie o údajnej exhumácii hrobov na Novom cintoríne v Žiline a ich poškodenie z dôvodu výstavby cesty sa podľa mesta nezakladajú na pravde. Počas kontrolného dňa sa primátor mesta Igor Choma prišiel oboznámiť s aktuálnou situáciou a s postupom prác na ceste k jednému zo žilinských cintorínov. Nepravdivé informácie o poškodení hrobov primátor komentoval priamo: „Nedopustil by som, aby bol z akýchkoľvek dôvodov narušený odpočinok našich blízkych a poškodili by sa existujúce hroby pri stavebných prácach.“ Celú túto aféru označil ako účelovo smerovanú proti mestu.

Mesto všetky tieto obvinenia razantne odmieta. Bránia sa tým, že výstavba prístupovej komunikácie je realizovaná v zmysle platnej legislatívy SR a vedie len po mestských pozemkoch.

Z doterajších skúseností však existuje obava, že od 1. októbra 2015 by sa občania nemuseli dostať na Nový cintorín, pretože prístupové pozemky sú v súkromných rukách. Aj napriek tomu, že primátor viackrát žiadal vlastníka o zriadenie vecného bremena na tieto pozemky, ktoré by mesto chcelo využiť len a len pre občanov bola odpoveď vždy zamietavá bez uvedenia dôvodu.

Z uvedených dôvodov mesto Žilina pristúpilo k výstavbe novej prístupovej cesty na Nový cintorín, aby zabezpečilo bezproblémový prístup občanom na toto pietne miesto aj po 1. októbri, kedy bude nová cesta hotová a správa žilinských cintorínov prejde pod mestskú spoločnosť ŽILBYT, s. r. o. mesto Žilina urobí všetky možné kroky pre to, aby občania zmenu správcovstva žilinských cintorínov nijako nepocítili.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *