nedeľa - 16. júna, 2024
, Žilinou opäť prejde fašiangový sprievod masiek

Žilinou opäť prejde fašiangový sprievod masiek

Už po dvanásty krát prejde v piatok 5. februára 2016 žilinskými ulicami karnevalový sprievod fašiangových masiek, do ktorého sa zapojí vyše 400 rôznych masiek z celého Slovenska. Ako zahraničný hosť sa predstaví divadlo KVELB z Českých Budejovíc. Osobnosťou tohtoročného karnevalu bude známa žilinská knihárka Lida Mlichová. Nebude chýbať ani tradičné pochovávanie basy a na záver karnevalu vystúpi skupina LOJZO.

Karnevalový sprievod masiek začne svoje putovanie spred Mestského úradu v Žiline o 14.30 hod. a bude pokračovať po tradičnej trase cez Mariánske námestie, Farské schody, Námestie Andreja Hlinku, Národnú ulicu a naspäť na Mariánske námestie, na ktorom bude prebiehať hlavný program od 15.30 hod. Fašiangovú atmosféru vám prinesú žilinské detské folklórne súbory, folklórny súbor Goral zo Suchej Hory, Heligonkári spod Kľaku a mnoho ďalších. Počas programu môžete na Mariánskom námestí ochutnať aj tradičné fašiangové dobroty, ktoré pre vás napečie spolok ŽIVENA. Nebude chýbať ani tradičné pochovávanie basy, o ktoré sa postará FSK Limbora z obce Prečín o 17.40 hod. Príjemnú bodku za karnevalovým dňom urobí o 18.00 hod. skupina LOJZO.

„Program tohtoročných fašiangových slávností je opäť pestrý. Srdečne pozývam na toto jedinečné podujatie všetkých Žilinčanov a tiež návštevníkov nášho mesta, aby sme si spoločne priblížili tradičnú ľudovú kultúru, ktorú nám tu zanechali naši predkovia,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.

Fašiangový sprievod masiek – o 14.30 hod. pri Mestskom úrade v Žiline
Fašiangový sprievod masiek začne o 14.30 hod. spred Mestského úradu v Žiline. Súčasťou sprievodu sú každoročne deti aj dospelí. V sprievode sa predstavia: FS Dolina/Fačkov, Heligonkári spod Kľaku, Dolná Súča, FSK Goral, Jednota dôchodcov/Zázrivá, Kolárovice, FS Oblík, DFS Lieska, FSK Limbora/Prečín, DH Fatranka, DFS Cipovička, FS Rozstuec, SZŠU Slovenských dobrovoľníkov, Závadské ženy, Žilinské babenky, ŽIVENA Žilina, Senior klub Priatelia, Divadlo KVELB/České Budejovice.

Program na Mariánskom námestí – od 15.30 hod.
Po príchode sprievodu masiek na Mariánske námestie o 15.30 hod. otvorí podujatie osobnosť karnevalu, ktorou bude Lida Mlichová. Následne sa môžete tešiť na vystúpenie DFS Lieska, SZUŠ Slovenských dobrovoľníkov, DFS Cipovička, FS Rozstuec, FS Oblík/Hanušovce nad Topľou, Harmonikári Čičmany, FSK Goral/Suchá hora a tiež na tradičné pochovávanie basy, ktoré uzatvára fašiangové obdobie. Hosťom karnevalu bude hudobná skupina LOJZO, ktorá v rámci podujatia Carneval Slovakia 2016 vystúpi na Mariánskom námestí o 18.00 hod.

Sprievodné podujatia
• Ľúbezná krása, na ktoré pozýva mesto Žilina a Folklórny súbor Rozsutec – sobota 6. februára 2016 o 16.00 hod. v Mestskom divadle Žilina.
• Masky zimnej lásky – radovánky a krása v bielom Antona Fialu a Ivana Köhlera – sprístupnené do 13. februára 2016 v administratívnej budove Považského múzea v Žiline.

, Žilinou opäť prejde fašiangový sprievod masiek

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *