pondelok - 25. septembra, 2023
, Čakáte bábätko? Táto informácia vás zaručene poteší!

Čakáte bábätko? Táto informácia vás zaručene poteší!

Pred syndrómom náhleho úmrtia dojčiat chránia bábätká na novorodeneckom oddelení žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou od dnešného dňa tri nové monitory dychu. Oddeleniu ich prostredníctvom projektu Mamička dýcham, ktorý spustili v roku 2008, darovala Nadácia križovatka. „Tento prístroj napomáha k starostlivosti o bábätko v tom, že sníma a monitoruje dych. Zároveň realizujeme projekt a to je zapožičiavanie monitorov dychu domov. Tým, že mamičky to vidia tu, tak majú možnosť si monitor zapožičať a vedia ho požívať aj v domácom prostredí,“ uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu. „Denne monitorujeme minimálne desať detí. Sú to deti, ktoré sú umiestnené na observačnom boxe, pod fototerapiou a v izolačnej izbe. Monitory sú neoceniteľnou pomôckou aj v rámci ošetrovateľskej činnosti. Pokiaľ máme dieťa takýmto spôsobom monitorované, sestry môžu ísť bábätká kúpať, alebo edukovať mamičku o dojčení na oddelení a v prípade potreby, že nám alarmuje monitor, že niečo nie je v poriadku, signál je dostatočne silný, že ho počujú a môžu dieťaťu poskytnúť včas prvú pomoc,“ doplnila vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková.

Nadácia Križovatka a novorodenecké oddelenie spolupracujú deväť rokov aj pri projekte zapožičania monitorov dychu domov. Do dnešného dňa zapožičalo domov 1329 monitorov dychu. „Stáva sa, že nám dovezie rýchla sanitka novorodenca, ktorému monitor zalarmoval. Boli prípady, keď išlo o falošný poplach, ale boli aj také stavy, že to dieťa našli v apnoickej pauze. Tým, že sú nami vyškolení, čo majú robiť, tak nám doviezli dýchajúce bábätko, ktoré prešlo ďalšími vyšetreniami a kontrolami, kvôli čomu to mohlo nastať,“ povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *