štvrtok - 23. mája, 2024
, Žilinské deti učili rovesníkov zo Sibíri nové výtvarné techniky

Žilinské deti učili rovesníkov zo Sibíri nové výtvarné techniky

Deti zo Základnej školy Jarná v Žiline učili nové výtvarné techniky svojich rovesníkov z ruského mesta Krasnojarsk. Výtvarné techniky – suchá ihla, linoryt či odkrývacia technika boli deťom z Krasnojarska sprostredkované nie tvárou v tvár, ale prostredníctvom online videohovoru, ktorý sa uskutočnil v piatok 27. novembra 2015 na Základnej škole Jarná.

V piatok 27. novembra 2015 sa na Základnej škole Jarná uskutočnil online videohovor, na ktorom sa zúčastnili za mesto Žilina vedúca odboru školstva a mládeže Nora Zapletajová, z odboru tlačového a zahraničných vecí Andrej Černek a Kristína Koptáková, riaditeľ Základnej školy Jarná Ján Kotman, učiteľky Irena Bohunická a Zlatica Lajčiaková a niekoľko detí z tejto školy. Za mesto Krasnojarsk sa videohovoru zúčastnila vedúca zahraničných vzťahov Inna Dozorceva, riaditeľ Umeleckej školy č. 3 v Krasnojarsku Nikolaj Bolsunovskij a niekoľko ďalších pedagógov a detí, ktoré si vyskúšali vytvoriť obrazy týmito technikami.

V roku 2014 sa Žilina spolu s partnerským mestom Krasnojarsk zapojila do medzinárodného projektu „Deti deťom“. Žilinské deti pod vedením umeleckých škôl namaľovali obrazy, z ktorých mesto Krasnojarsk pripravilo výstavu. Projekt má v Krasnojarsku dobročinný charakter, preto boli obrazy predané a vyzbierané peniaze sa darovali zdravotne postihnutým deťom. Umelecké práce žilinských detí natoľko zaujali pedagógov z mesta Krasnojarsk, že sa chceli dozvedieť viac o týchto výtvarných technikách.

Krasnojarsk je tretie najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Krasnojarského kraja v Rusku. Žije tu okolo 909-tisíc obyvateľov. Leží na rieke Jenisej a je dôležitou stanicou na Transsibírskej magistrále. Partnerským mestom Žiliny je od roku 2011.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *